Történelmi nagyságú kórházi adósságot görgetnek maguk előtt az egészségügyi intézmények, 2023-ban átlagosan havonta 3,7 milliárddal, 2024-ben már csaknem havi 20 milliárddal nőtt a kórházak adóssága, március végére elérve a közel 120 milliárd forintot. Úgy tűnik, a konszolidációra nemrég megszavazott mintegy 104 milliárd forint, amit két ütemben, június végéig utalnak el, gyakorlatilag a februárig felhalmozott lejárt tartozásokat fedezi, ami így júniusra várhatóan újra 60 milliárd forintra fog rúgni.
Óriási gondban vannak nemcsak a kórházak (főleg a megyei és országos intézmények, ahonnan nincs is már hová tovább küldeni a beteget), de a gyártók, forgalmazók is. Van olyan beszállító, akinek egy év alatt megduplázódott az adóssága.
Králik György, az Orvostechnikai Szövetség elnöke szerint valóságos csapdahelyzetbe kerültek a vállalkozások, miközben a kórházak is lassan működésképtelenné válnak. „Ma a négyezer beszállító cégből ezer az, aki kizárólag kórházaknak szállít, azaz itt több százezer ember megélhetését jelenti ezek működése, nem beszélve a betegellátás biztonságáról. Nincs olyan orvosi terület, amit ne érintene az, hogy a beszállítók már nem tudnak pufferre adni, vagyis mostanra sok intézményben már nem maradt tartalék.
Nem újkeletű gondolat, hogy egy magyar bank lépjen be a rendszerbe, hogy úgynevezett faktorálással oldja meg a kialakult helyzetet - írja az elitmed.hu.
Ez azt jelenti, hogy a hitelező (jelen esetben a kkv) a követelést eladja a faktorálónak (a banknak), ezáltal biztosítva a cég egyenletes likviditását. A faktoring két alaptípusa a lejárt követelések, illetve a még le nem járt követelések vásárlása. Jelen helyzetben a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Bank az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) kezdeményezésére, a Medklaszter és az Orvostechnikai Szövetség együttműködésében dolgozott ki egy olyan konstrukciót, amelyben 10-11 százalékos kamattal a bank átveszi a beszállítók követelését, egy éves futamidőre.
Vagyis a cégek lemondanak a tőketartozásuk egy részéről, és majd az MBH hajtja be az államon a tartozásokat. Abszurd megoldásnak tűnik, mégis életmentő lehet a piac szereplőinek és így a betegellátásnak is.
Az elképzelésnek azért is lehet alapja, mert a Magyar Orvosi Kamara 2023 őszi vizsgálata alapján az osztályleállások 11-19 százalékában az eszközhiány volt az indok – tavaly, miközben a kórházi adósságok idén még nagyobb sebességgel nőnek.