Ugyan a hódmezővásárhelyi kórházban most adták át az uniós és hazai támogatással kialakított új gyermek- és belgyógyászati osztályt, a honvédség miatt további fejlesztések lesznek a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központban. A tervek szerint ugyanis csatlakoznak a "honvéd egészségügyi ellátás rendszeréhez".
Ezért a hódmezővásárhelyi kórház tervezési feladataira közbeszerzést írtak ki, melyet a négy pályázó közül a tatabányai székhelyű Top-Kvalitás Kft. nyert el, amit közel 200 millió forintért, egész pontosan 195 millióért végezhet el.
Pedig tavaly októberben még úgy volt, hogy egy másik pályázó készítheti el a mérnöki terveket.
Történt ugyanis, hogy a hódmezővásárhelyi kórház nem fogadta el a Top-Kvalitás Kft. referenciáit a közbeszerzésnél, sőt, többszöri hiánypótlásuk ellenére is érvénytelennek minősítette a társaság ajánlatát, s végül tavaly októberben a Hódterv Mérnöki Iroda Kft-t hirdette ki nyertesként.
A Hódpress szerint a Top-Kvalitás Kft. ezt nem fogadta el, de hiába kért vitarendezést, indítványát elutasították. Ezek után jogorvosi kérelmet nyújtott be, mivel szerintük a kórház döntése jogsértő volt.
Végül a hódmezővásárhelyi kórházra másfél milliós bírságot szabott ki a Közbeszerzési Döntőbizottság, mert állítólag súlyos jogsértést követtek el azzal, hogy egy valójában érvényes ajánlatot (a Top-Kvalitásét) érvénytelenné nyilvánítottak.
Mindez nagyjából akkor történt, amikor, 2022 novemberében, érdekes módon a Top-Kvalitásnak két új tulajdonosa lett, ahogy székhelyet is ekkor váltottak.
Egyébként jó pár évvel ezelőtt a Budapesti Gazdasági Egyetem (akkor még Főiskola) építészeti-műszaki tervezési szolgáltatásra kiírt tenderén is hasonló dolog történt, amikor szintén érvénytelennek minősítették a Top-Kvalitás Kft. pályázatát a nem megalapozott árajánlat és a cég munkatársainak hamisnak minősített önéletrajza miatt.
A történés azonban nem rengette meg a céget, az utóbbi években sorra nyerték a közbeszerzéseket. Például az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, vagy a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet tenderén is – hogy csak a legutóbbiakat említsük. Sőt, Mészáros Lőrincék is szeretnek velük dolgozni, hiszen családi cégük, a Fejér B.Á.L. Zrt tervezte a Nemzeti Orvosi Innovációs Központot, amelyben alvállalkozóként a Top-Kvalitást is bevonták.
S bár a cég 2022-es évéről még nem tett fel nyilvános adatokat, az látható, hogy 2020-ról 2021-re megduplázták az árbevételüket, a nyereségük alakulása pedig mesébe illő: 4,6 millió forintról 97,6 millióra tudták feltornászni.
De visszatérve a hódmezővásárhelyi egészségügyi intézményi fejlesztésre: a a honvédségi rendszer való csatlakozás miatt a következő feladatok várnak a cégre közel 200 millió forintért:
- a kórház területén álló, és a Hódterv Kft. tulajdonában álló érintett épület jogutódlásának rendezése
- mivel a fejlesztésbe bevont többi épület védettségi fokozat alatt áll (török kori emlékekkel és árvízvédelmi fallal vannak ellátva), ezeket az értékeket megőrizve kell a felújítást vagy bővítést elvégezni
- különböző tervdokumentumok elkészítése.
A fejlesztés közel 13 ezer négyzetméteren valósul meg, s a honvédségi egészségügyi ellátások miatt elvégzendő átalakítások, felújítások, korszerűsítések és bővítések a hódmezővásárhelyi kórház kerítéssel körben határolt területének három épületét érintik, de a közbenső területek hasznosíthatóságát is szem előtt tartják.
Egyébként mindeközben átkeresztelték a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központot. Mert hogy a hódmezővásárhelyi intézmény székhelye ugyan megyei jogú város, de nem megyeszékhely. Ezért április óta már Hódmezővásárhely-Makó Egészségügyi Ellátó Központ (HMEK) a neve.