Az első projektnél a teljes műtárgyállomány összbiztosítási összege nettó 5 000 000 000 forint, a műtárgyak száma mintegy 30 000 darab, a legértékesebb műtárgy egyedi biztosítási értéke pedig 200 millió forint. A rendelkezésre álló 700 millió forintos keretösszegből most 55,2 millió forintért a következőket végzi el a nyertes cég:
A Néprajzi Múzeum kerámiagyűjteményének átszállítása Budapest X. kerületéből a XIV. kerületbe. Az átszállítás közel 26 000 darab, 2 milliárd forint összbiztosítási értékű műtárgyállományt érint. Természetesen költöztetik a könyvtárat és az archívumot is, amely 4 000 polcfolyóméternyi átlagos könyvet és 67 folyóméternyi muzeális könyvet érint.
Az archívum 14 000 tárgyából mintegy 2 000 tárgy különösen érzékeny a hő- és páraingadozásra, ezek szállításához hűthető rakterű teherautóra van szükség.
Az érzékeny tárgyakon belül mintegy 700 tárgy törékeny, ezek szállításához bélelt ládákra van szükség. Az állandó kiállítás műtárgyainak átszállítása pedig megközelítőleg 3 700 darab, 2,9 milliárd forint összbiztosítási értékű műtárgyat jelent Budapest XIII. kerületéből a XIV. kerületbe. A 3 700 tárgyból 500 darab érzékeny, törékeny műtárgy.
De csomagolják és viszik a Magyar Nemzeti Galéria műtárgyait és a megújult Városliget makettjét is.
A másik közbeszerzés nem részletezi a feladatokat, csak nagy vonalakban vázolja azokat: "a Liget Budapest beruházásban érintett intézmények vagyonkezelésében illetőleg bármilyen egyéb jogcímen az intézmények őrizetében lévő műtárgyak, illetve egyéb, nem műtárgynak minősülő tárgyak, berendezések, eszközök költöztetése és/vagy szállítmányozása (csomagolási feladatokkal együtt) az intézmények telephelyei és a megrendelések vagy konzultációk során megjelölt szállítási célpontok között".
De azt lehet tudni, hogy itt a 975 milliós keretösszegből most egy 68,1 milliós megbízást hívnak le, ahol a teljes műtárgyállomány összbiztosítási összege nettó 690 millió forint, a műtárgy darabszám mintegy 250 ezer darab, a legértékesebb műtárgy egyedi biztosítási értéke pedig 500 millió forint.
Szóval műkincsek lévén csak úgy röpködnek a nullák.
A cég nyeresége öt év alatt több, mint 100-szorosára nőtt
A Museum Complex már 2010-ben úgy indított, hogy mindössze féléves volt a cég, amikor egy furcsa közbeszerzés kapcsán komplett Csontváry-kiállítást fuvarozhatott ki az isztambuli Pera múzeumba, mindezzel megtörve az évek óta piacvezető Hungart, az első független magyar műtárgyszállító társaság karrierjét. A céget a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága hozta létre, ügyvezetője a múzeum alkalmazottja, Polgár Tibor lett. 2013-ban, a cég legveszteségesebb évében az ügyvezető épp ekkor, a mélyponton döntött úgy, hogy megvásárolja az időközben a MNV Zrt.-hez került céget.
És ahogy a Magyar Narancs egykori cikkében írja, a fillérekért megvásárolt, bukdácsoló kft. magánkézben szárnyalni kezdett, most pedig a Liget Budapest projekthez kapcsolódó, közel egy milliárdos műtárgyszállításoknak is a gazdája.
Azt pedig már 2018-ban Magyar Nemzet írta, hogy annyira még senkiben sem bízott az állam, mint ebben a műtárgyszállításban utazó cégben, amely Magyarországon mindig megnyeri a műkincs-közeli közbeszerzéseket.
A most 13 éves, 47 főt foglalkoztató Museum Complex elmúlt öt éve valóban parádésan alakult. 2017-ben 196,3 millió forintos árbevételtől jutott el a 2021-es 1,89 milliárdig, ahogy az 1,6 milliós nyereségtől a 172 milliós profitig.
Mindeközben a Museum Complex 2020 tavaszán az ICEFAT (vezető nemzetközi műtárgyszállító cégeket tömörítő szervezet) hivatalos tagjává vált.
Azt már csak mellesleg tesszük hozzá, hogy a Nemzeti Múzeum XIV. kerületi új épületének védelmét a kormány kedvenc őrző-védője, a Valton-Security látja el 213, 5 millió forintért. Ez a cég is keretszerződéssel rendelkezik a Liget Budapest intézményeire, amely 2,6 milliárdra szól, tehát ez csak az egyik részfeladatuk.