Miután reprodukciós eljárásokat 2022. június 1-jétől kizárólag állami fenntartású klinika végezhet, a 2013-ban alapított Reprosys Kft. működési engedélye 2022. június 30-án megszűnt, a pácienseik számára ilyen jellegű szolgáltatást azóta nem nyújthat.
Egy évvel ezt követően pedig a Reprosys Kft. 2023. június 30-án egybeolvadt a Telgte Invest Kft.-vel és a KF&G Kft.-vel - derül ki a július 27-ei Cégközlönyből. A tovább működő társaság a Telgte Invest Befektető és Szolgáltató Kft., mely székhelye ugyanúgy a budapesti Fiumei út, mint korábban a Reprosysé volt.
Az egykor sikeres Reprosys 2020-tól egyébként is a Telgte Invest tulajdona volt, s honlapján már csak informális tájékoztató olvasható, illetve pár fotó látható az örökkévalóságnak.
A három egyesülő cégből a Reprosys volt a legrentábilisabb. Bár nyereséget már nem tudott termelni, 2 millió forintos mínusszal zárta 2022-őt, utolsó évében még mindig 87 millió forintos árbevételt produkált.
A másik beolvadó cég, a KF&G Kft., amely leginkább ingatlanbiznisszel foglalkozik, nem igazán prosperált, szinte csak veszteséget termelt. Az 1998-ban alapított Telgte Invest Kft. pedig tavaly mindössze 224 ezer forint nyereséget könyvelhetett el. Az egybeolvadt cégek, s a jogutód Telgte Invest Kft. tulajdonosa egy Magyarországon élő holland üzletember, aki a Reprosys-sal történtek miatt több pert is indított a magyar állam ellen.
Erről Vass Zoltán beszélt épp egy éve a Forbes-nak, aki 2017-2021 között volt az intézmény vezetője.
„A magánintézmények einstandolására, majd megszüntetésére őszintén mondom, hogy nincs reális magyarázat jelenleg sem, és attól tartok, hogy nagyon sokáig még nem is lesz. A Reprosys Termékenységi Központ, ahol én dolgoztam, soha semmiféle szabályszegést nem követett el, soha semmilyen eljárás nem indult a központ ellen” – jelentette ki az interjúban.
Azt is hozzátette: „Azzal az indoklással, hogy a meddőségkezelés annyira fontos, hogy csak az állam végezheti, nem tudunk mit kezdeni.”
Vass doktor arról is beszélt, hogy az utolsó ismert adatok szerint az egész magyar állami rendszer évente körülbelül 8-9 ezer kezelést végez, de emellett még 2500-3000 ciklust hajtanak végre külföldön, ami nem éppen jó irány.
„Az, hogy ingyenes és állami lett az egész meddőségi ellátás, a világon tényleg példa nélküli, de így mindig keresleti piac lesz, soha nem kínálati, mert akárhány intézet van, mindig meg fognak telni” – fejtette ki véleményét az ország egyik legjobb meddőségi specialistája, aki a tavaly ősszel alapított budapesti Kosztolányi Medical Centerben folytatja pályafutását. A magánorvosi centrum lombikbébi kezeléseiben a partnerük pedig nem más, mint egy külföldi cég, a Reprofit Brno Klinika.
A kormány 2019 decemberében jelentette be, hogy ezt a hat magán meddőségi centrumot államosítja:
- a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.,
- a budapesti Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.,
- a budapesti Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.,
- a budapesti Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.
- a szegedi Kaáli REK Reprodukciós Központ Kft.,
- a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.
2022 májusában jött az újabb rendelet, miszerint július 1-jétől kizárólag állami meddőségi központ végezhet beültetéseket. Ezt követően a maradék három magánklinika közül a TritonLife Róbert Magánkórházat szintén felvásárolta az állam, míg a Versys Clinics-t és a Reprosys Kft.-t ugyan nem vette meg, viszont nem újította meg a beültetésre vonatkozó engedélyét sem. Míg a Versys köteles volt az embriókat és az ivarsejteket átadni a Budai Meddőségi Centrumnak, addig a Reprosys Termékenységi Központban tárolt embriókat a Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft. (vagyis a Dévai Intézet) volt köteles átvenni.