A belga fővárosban egy nemzetközi bemutatón indították útjára azt a spanyol-magyar együttműködési programot, amelynek célja a - legfejlettebb gazdaságú országok (OECD) ajánlásának nyomán születő - korszerű kutatóközpont létrehozásának előmozdítása. Spanyolország - bilbaói helyszínnel - és Magyarország együttműködik az ügyben, de ezzel együtt mindkettő azt szeretné, ha a központ a saját helyszínén épülne fel.
Az anyagok belső szerkezetének minden eddiginél alaposabb vizsgálatát lehetővé tevő európai neutronkutató központ (European Spallation Source, ESS) a következő évtized legnagyobb európai kutatásfejlesztési beruházása, évente 4 ezer tudósnak és az eredményeit továbbhasználó több tucat további kutatóintézetnek ad majd munkát.
Egyed Géza jelezte: tudományos-technikai értelemben már érett tervről van szó, a megvalósítás most már a szükséges pénz összegyűjtésén múlik. Az Európai Unió a költségeknek csak elenyésző részét adná, a forrásokat elsősorban pénzügyi befektetők megnyerésével és a felhasználó, partnerországokkal kötött kétoldalú szerződésekkel kell biztosítani.
Arra a kérdésre, hogy ki és mikor hozza meg a hivatalos döntést, a szakállamtitkár kifejtette: „A döntést az együttműködésre irányuló hajlandóság fogja kimondani. Ha egy ország képes maga köré gyűjteni a kellő nemzetközi elkötelezettséget - és nagyon leegyszerűsítve ez a szó most a pénz szinonimája -, az önmagában eldönti, hol lesz a központ.
Pálinkás József elmondta: Debrecen minden tekintetben készen áll arra, hogy helyszínként szerepeljen, a város sokat remél a projekttől. Leszögezte, hogy egyetlen berendezésről van szó, így nem lehetséges, hogy a központ egyszerre több városban működjön.
Egyed Géza és spanyol partnerei jelezték: a most bejelentett kétoldalú együttműködés nyitott, ahhoz más országok is csatlakozhatnak. Jelölt még a központ helyszínéül Svédország is, de az ottani kormány úgy döntött, hogy önálló projekttel indul.