3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A keretösszegek csökkentése és a feltételek szigorítása miatt 2010 októberéig mindössze 33,1 milliárd forint értékű támogatást igényeltek a vállalkozások a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) technológiafejlesztési pályázatain, noha tavaly az egész évben ez az összeg 136,5 milliárd forint volt - állapította meg a Start Tőkegarancia Zrt.

Keddi közleményében a cég úgy véli: noha a kormányzat a hazai kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) rendelkezésére álló pályázati források emeléséről beszél, ám pusztán a 2009. évi szint eléréséhez is jelentős keretösszegű új kiírásra lenne szükség, ráadásul jóval enyhébb feltételek mellett, amelyek nem zárják ki a potenciális pályázók jelentős részét. Az új pályázatok kialakításának, társadalmi egyeztetésének, meghirdetésének és lebonyolításának időigénye azonban olyan nagy, hogy erre várhatóan már csak a jövőre kerülhet sor - fűzik hozzá.

Ismertetik: míg 2009-ben 74,7 milliárd forint állt a négy programban a vállalkozások rendelkezésére, ez az idén 43,4 milliárdra csökkent, ám a vállalkozások ezt az alacsony összeget sem használják ki. Mert míg tavaly jelentősen könnyített a feltételeken a kiíró, az idén újra szigorított, visszaállítva a válság előtti elvárásokat - jegyzi meg a Start Zrt.

Egyes pályázatoknál csökkent az elérhető támogatás maximuma, és jelentősen mérséklődött a támogatásintenzitás is: tavaly akár 70 százalékos mértékű támogatás is elérhető volt a kis- és közepes vállalkozások fejlesztési beruházásaihoz, ami az idei pályázatokon már csak legfeljebb 50 százalékos, és jellemzően ezt is csak a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben megvalósuló beruházásoknál lehet elérni.

A 2009. évi kiírásokhoz képest további kedvezőtlen változás az elérhető előleg arányának 40 százalékról 25 százalékra való csökkentése. Emellett mindegyik kiírás esetében kizáró tényező, ha a társaság nettó árbevétele 2009-ben - a válság évében - a pályázattól és a megvalósítás helyétől függően 0 és 20 százalék közötti értéket meghaladó mértékben esett, ami a magyarországi ipari termelés 17,7 százalékos csökkenését figyelembe véve sok potenciális pályázót zárt ki a jogosultak köréből - hívják fel a figyelmet a közleményben.

A Start szerint némi könnyítés megjelent augusztusban: az autóiparban 15 százalék helyett akár 20 százalékos 2009. évi árbevétel-csökkenés esetében is pályázhatnak a vállalkozások. Igaz, több autóipari, vagy autóipari beszállító cég 2009-ben ennél jóval nagyobb árbevétel-visszaeséssel volt kénytelen szembesülni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!