A NIH közelmúltban indított országos körútjának első tapasztalatai azt mutatják, a hazai kis- és közepes vállalkozások kiváló projekteket készítenek elő, gyakran világújdonságnak tekinthető fejlesztéseken dolgoznak, ugyanakkor vergődnek a magyar "rögvalóság" problémáiban - utalt a finanszírozási nehézségekre a szakember a rendezvénysorozat szegedi programjának szünetében tartott sajtótájékoztatón.
Jelenleg csaknem 100 milliárd forintnyi pályázati forrás áll rendelkezésre kutatás-fejlesztési és innovációs célokra. Az anyagi támogatás mellett a NIH szolgáltatásokkal is segíti az innovatív vállalkozásokat: kiadványt állít össze, amely lehetőséget teremt a külföldi befektetők, gyártó- vagy kooperációs partnerek megtalálására, és működik az intézmény 1.500 vállalkozást tartalmazó adatbázisa is – tudatta Mészáros György.
Az elnök kiemelte, hogy megalakult az uniós források gyorsított felhasználását segítő Fejlesztéspolitikai Kormánybizottság, amely kész a kellően kidolgozott, jó projektek támogatására is. Jelezte azt is, hogy a közeljövőben tárgyalódelegáció utazik Kínába, amelynek célja partnerek keresése az ígéretes projektek megvalósításához.
Mészáros György kifejtette: a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központja és a Szegedi Tudományegyetem kutatóbázisának köszönhetően a Dél-Alföldön hagyományosan rendkívül ígéretes kezdeményezések születnek a biotechnológia és az egészségtudomány területén. Ugyanakkor az Új Széchenyi Tervben megjelölt kiemelt területek szinte mindegyikén – a lézertechnológia, a gépjárműipar, az infokommunikáció – találkozni nagy szellemi hozzáadott értékű fejlesztéssel.
MTI