Mint azt korábban az mfor.hu megírta, a Budapesttől nyugatra, az M1-es autópálya közelében található Zsámbéki medence önkormányzatai elkészítették azokat a rendezési és településfejlesztési terveket, amelyek a térségben megvalósuló innovációs központok megvalósításához szükségesek. Ahogy a magyar Szilícium-völgy központjának megválasztott Herceghalom polgármestere fogalmazott, a labda most a beruházásokat irányító Talentis cégcsoport térfelén pattog.
A 2003-ban bejelentett nagyívű programból eddig egy építkezés már megvalósult: Herceghalom határában felépült az Agrogate agrárlogisztikai bázis első épülete.
Előkészítő fázis
"A Talentis program mintegy 300 önálló projektből áll, ezek jelentős részénél az előkészítés fázisában tartunk. Ezek számunkra munka és befektetés szempontjából ugyanúgy elkezdődtek, mint az Agrogate, csak a külső szemlélő számára kevésbé látványosak" - közölték kérdésünkre a vállalatnál.
"Akadnak kisebb lemaradásaink, amik számtalan nehezítő külső körülmény miatt alakultak ki. Egy jellemező példa: egy engedélyhez például a terület néhány százalékát birtokló tulajdonközösség beleegyezése szükséges, de néhányan nincsenek már az élők sorában, vagy ismeretlen helyen tartózkodnak. Amíg sikerül felkutatni az elérhetetleneket és rendezni az örökösödési ügyeket, minden előzetes egyeztetés és támogatás dacára is áll a projekt" - tudatják a szervezők a problémák egyik okát.
Érdeklődés van
A Talentis ígérete szerint a herceghalmi térségközpont kialakításához kapcsolódó építkezések is hamarosan megkezdődnek de egy éven belül ugyanitt a majdani üzleti parkhoz kapcsolódó inkubációs ház kivitelezése is elindul. Az Agrogate első üteme befejeződött, ide hamarosan megérkeznek az első betelepülők.
A cég tájékoztatása szerint Európából, és az USA-ból is van érdeklődés a projekt iránt. Konkrét betelepülő cégek is vannak, egy részükkel a tárgyalások már le is zárultak. Mint azt az mfor.hu-nak a társaságnál elmondták, a szerződések egyelőre még nem hatalmazzák fel a Talentist a részletek közlésére, de heteken belül tájékoztatják a nyilvánosságot a fejleményekről.
A Talentis befektetői a program előkészítésére mintegy 5 milliárd forintot fordítottak eddig. A sikeres előkészítő munka eredményeként 2006-tól kezdve az egyes - természetesen a programmal összhangban lévő - projektek már rendelkeznek a szükséges önerővel így a beruházási források is rendelkezésre állnak.
Uniós pénzek
Korábban szó volt arról is, hogy a projekt egyes részeit uniós támogatások igénybevételével valósítja meg a Talentis. Ezzel kapcsolatban Vizy E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke korábban lapunknak azt mondta: az ország legfejlettebb régiója a főváros és környéke, ezért nem biztos, hogy az ezen a területen megvalósuló beruházásokhoz annyi uniós forrást lehet Brüsszeltől igényelni, mint ahogy azt még az EU csatlakozás előtt gondolták Magyarországon.
A Talentisnál ugyanakkor bizakodnak: "a befektetői, illetve a banki projektfinanszírozáson túl - mint ahogy azt a kezdetektől hangsúlyoztuk - a Talentis nem kíván lemondani az uniós pályázatok által biztosított forrásokról sem, amelyek a térségi infrastruktúra-fejlesztési, az oktatási és innovációs beruházások megvalósításához nyújtanak segítséget" - közölte a cég.
L. Nagy Gábor