A Xerox fejlesztői olyan technológiát dolgoztak ki, amelynek segítségével egy szoftver az emberi hang alapján is képes végrehajtani a színmódosításra vonatkozó utasításokat. Az új eljárás segítségével nemcsak hanggal, hanem a színek begépelt elnevezéseivel (tehát nem a bonyolult kódokkal) is módosíthatjuk a képszerkesztő programok színparancsait.
Az új eljárás elsősorban a grafikusok, nyomdák vagy fotósok számára lehet hasznos, de a találmány azoknak a laikusoknak is megkönnyíti majd a munkáját, akik a szakértelem hiánya miatt nem tudnak változtatni egy kép vagy egy dokumentum színein. A programmal nemcsak alapszíneket lehet majd változtatni, hanem árnyalatokat is beállíthatunk - ígérik a szakemberek.
A cég közleménye szerint elegendő lesz majd azt mondani a számítógépünknek vagy a nyomtatónknak, hogy "legyen sötétebb kék az ég" vagy "legyen világosabb sárga a virág", és a szoftver végrehajtja utasításunkat. Az új módszer ugyanis az emberi hangot, vagy begépelt mondatot olyan numerikus kóddá alakítja, amelyet a szakemberek jelenleg is alkalmaznak a színes dokumentumok nyomtatásánál. Az eljárás Geoffrey Woolfe nevéhez fűződik, aki "természetes nyelvi színszerkesztésnek" (Natural Language Color Editing) nevezte el találmányát. A technológia jelenleg még a kutatási fázisban tart, de a Xerox már benyújtotta szabadalmi kérelmét.
A szín-nyelv megalkotásához Woolfe a színek érzékeltetéséhez leggyakrabban használt szavakat vette alapul. A szoftver ezeket "fordítja le" a szakemberek által ma is alkalmazott technikai nyelvre (a színkódokra). A tudós szerint a technológia innovatív része a leképező nyelv. "Rájöttünk arra, hogy ha az emberi dimenziót össze tudjuk kapcsolni a matematikai dimenzióval, akkor könnyebben használhatóvá válik az eljárás. A színek körülvesznek bennünket, mindenhol jelen vannak, így szükségessé vált, hogy mindenki egyszerűen tudja kezelni őket" - mondta a tudós.