A szaktárca 18 nagybefektetővel kötött támogatási szerződést, köztük a Daimler autóipari vállalattal, amely a nyáron döntött arról, hogy Kecskeméten hozza létre Mercedes A és B osztályú gépkocsikat gyártó üzemét. A nemzetgazdasági jelentőségűvé minősített, 800 millió eurós beruházás közvetlenül 2.500 munkahelyet hoz létre.
Az év legnagyobb volumenű bővítését, vagyis egy már letelepült vállalkozás további beruházását pedig a Hamburger Hungária Kft. hajtotta végre, amellyel mintegy 300 új munkahely jött létre. A vállalat munkatársai hulladékpapírból készült rostanyagból gyártanak majd csomagolópapírt.
A Magyarországra érkező működőtőke egyre nagyobb hányada - jelenleg mintegy 40 százaléka - újrabefektetés, vagyis a már megtelepedett vállalatok, kedvező tapasztalataik birtokában mind nagyobb számban és mértékben készek bővíteni tevékenységüket – mutatott rá az NFGM.
Az egy főre vetített, több mint hétezer eurós működőtőke-állomány értékével egyébként Magyarország már csaknem két évtizede a közép-kelet-európai régió éllovasai közé tartozik a tőkevonzásban.
Az NFGM az ITD Hungary Befektetésösztönzési Ügynökséggel közösen novemberben indította el a Befektetőbarát Önkormányzatok Programját. Az elsősorban oktatási és tanácsadási program célja az, hogy az ITDH a befektetésösztönzéssel kapcsolatos főbb irányvonalak megadását követően, folyamatos szakmai tanácsadással lássa el a programhoz csatlakozó települések vezetőit. Az információ áramlásának fordítva is működnie kell, vagyis az ügynökség, a rendszeres kommunikációnak köszönhetően naprakész információkkal rendelkezik az egyedi, helyi kompetenciákról és az eredeti újításokról, kezdeményezésekről. Minden, a téma iránt érdeklődő település szakmai segítséget kap abban, hogyan tehetik vonzóvá településüket a hazai és nemzetközi cégek számára, milyen módon tudnak nyílt és építő párbeszédet folytatni a befektetések hatásairól helyi szinten - áll a tárca közleményében.
MTI/ Menedzsment Fórum