3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A megfoghatatlan politikai lózungok között az egyik legkedveltebbek, „a kutatás-fejlesztési központtá kell tenni az országot” kezdetűek, amelyet az állami vezetők általában alapkőletételekkor, vagy avatásokon szoktak elmondani. Most úgy tűnik, hogy Orbán nem a levegőbe beszélt a K+F jelentőségének hangoztatásakor.

Jelentősen megugrott a kutatás-fejlesztésre fordított pénzek nagysága 2013-ban, a tavalyi 420 milliárd forint 57 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit. Ez 15,5 százalékos növekedést jelent, amelyhez hasonlóra 2005-ben és 2006-ban volt példa, de akkor is egy százalékponttal elmaradva a mostani növekménytől.

A 420 milliárdból 197 milliárdot a vállalkozások, 151-et pedig az állam finanszírozott, közel 70 milliárd forint pedig külföldi forrásokból származott. Nagyon kedvező folyamat az is, hogy az állami ráfordítások aránya folyamatosan csökkent az elmúlt évtizedben, vagyis egyre több a kutatás-fejlesztés fontosságát felismerő magánbefektető.

A 420 milliárd egyébként a magyar GDP 1,44 százalékát tette ki, amely szintén a legmagasabb arány az elmúlt évtized távlatában, 2012-ben például 1,3 százalékot jelentett, 2011-ben 1,22-t, az előtte levő két évben pedig 1,17-et.  A növekedés mindenképpen látványos és az európai összevetésben sincs miért szégyenkeznünk. Az Eurostat 2012-es adatai szerint a hazai 1,3 százalékkal a középmezőnyben álltunk, de megelőztük a 0,82 százalékon álló Szlovákiát és Lengyelországot is, ahol a GDP 0,9 százalékát fordították erre a fontos területre. A visegrádi országok között egyedül Csehországban volt magasabb a K+F-re fordított pénzek aránya, 1,88 százalékkal. Az EU átlaga egyébként 2,07 volt tavaly előtt.

A szektor fejlődése természetesen magával hozza a dolgozók létszámának növekedését is, amely tavaly már 58,2 ezer volt, 3,1 százalékkal magasabb, mit 2012-ben. Természetesen a fejlesztő helyek száma is nő, 2011-ben elérte a 3 ezret, tavaly pedig 3159-en állt.

A kormány tavaly júniusban fogadta el az évtized végéig szóló Nemzeti Kutatás-fejlesztési és Innovációs Stratégiát, amelynek egyik célkitűzése, hogy az évtized végére GDP arányosan 1,8 százalékra emelje a K+F-re fordított összeget. A hazai innovációs szektornak pedig nagy lökést fog adni többek között a szegedi lézerközpont, amely 60 milliárdos költségvetéssel várhatóan 2016-ban kezdi meg működését. Ugyancsak fontos a a gépipari és elektronikai rendszereket gyártó a Phoenix Mecano 1,5 milliárdos kecskeméti fejlesztése, de a Nokia K+F kapacitásnövelése sem elhanyagolható, amelynek köszönhetően 150 szoftverfejlesztő mérnököt szívnak fel a munkaerőpiacról.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!