5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több hetes izgulás után ért véget a párizsi olimpia, a magyar küldöttség pedig több bajnoki címet is ünnepelhetett. De mennyi az annyi? Utánaszámoltunk.

A 2024-es párizsi ötkarikás játékok után Kós Hubert, Milák Kristóf, Rasovszky Kristóf, Márton Viviana, Gulyás Michelle egyéni olimpiai bajnokok nevét biztosan nem felejti el senki sem, de ugyanígy egy életre beírta magát a hazai sporttörténelembe a szintén a dobogó legfelső fokára lépett férfi párbajtőr csapat is (Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely). Hasonlóan emlékezetes pillanatokat szereztek a 13 ezüst-bronzérmet nyert sportolók, valamint az olimpiai pontszerzők is.

Bőkezű jutalmak

Ahogy arról korábbi cikkünkben is írtunk, nemzetközi összehasonlításban Magyarország kifejezetten bőkezű, hiszen az aranyérmesek markát 55 millió forint üti - a cikkben végig nettó összegekról lesz szó, a vonatkozó rendelet alapján. De azoknak a sportolóknak sincs oka a panaszra, akiknek csak egy kevésbé fényes érem jutott, vagy a pontszerző hely:

  • az ezüstérem 39,27 millió,
  • a bronzérem 32,35 millió,
  • a 4. hely 23,65 millió,
  • az 5. hely 15,73 millió,
  • míg a 6. hely 12,54 millió forintot ért.

Díjazásban részesültek a 7. és 8. helyen végzők is, számukra 6,27 millió, illetve 3,08 millió forintot ítélt meg a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB), amely már 2023 decemberében bejelentette, hogy a Párizsban szerzett érmek és előkelő helyezések után a magyar olimpikonok tíz százalékkal több jutalmat kapnak, mint a tokiói ötkarikás játékok után.

Ki keresett a legjobban?

A kajak-kenu szakág némileg csalódottan hagyhatta ott a párizsi olimpiát, hiszen az előzetes remények ellenére végül nem sikerült az olimpiai bajnoki cím megszerzése egyik hajónknak sem. Ilyenre 1976 óta nem volt példa, igaz, így is hét éremmel gazdagították a magyar csapatot. Ennek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy

a 2024-es játékok legjobban kereső hazai sportolója Csipes Tamara lett, aki két ezüs- és egy bronzérme után több mint 110 millió forintot vehet fel.

A képzeletbeli dobogón végzett a nagy visszatérő, kétszeres olimpiai bajnokká vált Milák Kristóf is, aki arany- és ezüstérme után 94,2 millió forintot kap majd, míg a harmadik helyet a kajakozó Gazsó Dóra szerezte meg, aki egy ezüst, egy bronz, valamint hatodik helye után több mint 84 millió forintot tudhat magáénak.

Az olimpia nemcsak a sportról szól, komoly pénzösszegek sorsa is eldől
Az olimpia nemcsak a sportról szól, komoly pénzösszegek sorsa is eldől
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Sikersportágak pénzben úszva

Az olimpiai bajnoki címek számát tekintve nem vitatható, hogy Párizsban az úszók vitték a pálmát, hiszen a hat magyar aranyból hármat köszönhetünk nekik, míg a legtöbb érmet a már említett eloszlásban a kajak-kenusok hozták. De mi a helyzet akkor, hogyha a kiosztandó pénzjutalmak eloszlását vesszük?

Az úszás és a kajak-kenu érmeseinek és pontszerzőinek várható jutalmát összesítettük, e szerint az úszóválogatott esetében 12-en összesen 341,5 millió forintnyi állami kifizetésre készülhetnek majd, míg a kajak-kenu esetében 15 versenyző közt oszlik majd el 502,8 millió forint – igaz, ennek oroszlánrészét Csipes Tamara kapja majd.

Mi történt négy éve?

Miközben a Magyarországot a tokióival szinte teljesen megegyező szinten képviselő küldöttség hazaérkezett, és megkezdi jól megérdemelt pihenését, tekintsünk vissza arra, hogy ugyanezen két sportág esetében hogyan alakultak a jutalmazások Tokióban.

Az rögtön látszik, hogy míg Párizsban az úszás adta a legtöbb olimpiai bajnokunkat, Tokióban ezt a kajak-kenu csapatnak köszönhettük, hiszen három aranyéremmel járultak hozzá az összesen megszerzett 20 éremhez. Mindez a kiosztott pénzdíjazásban is egyértelműen megjelent, hiszen hiába emelte a MOB a tokiói olimpia után a jutalmakat, a 2020-as olimpián kiugróan jól teljesített kajak-kenu válogatott több mint 620 millió forintot lapátolt össze – az összeg 14 versenyző közt oszlott el.

Az úszók esetében összesen 18-an osztoztak a párizsival szinte teljesen megegyező, 347,3 millió forintos jutalomtömegen – ennek közel harmadát Milák Kristóf szerezte meg.

Fontos megjegyezni, hogy igazán messzemenő következtetéseket abból nem lehet levonni, hogy a kajak-kenu következetesen nagyobb összegű pénzjutalmakat hoz. Hiszen ennek magyarázata elsősorban az, hogy a sportág jellegéből adódóan több páros és négyfős versenyszám van, amelyekben hagyományosan jól teljesítenek a magyar hajók, míg úszóink jellemzően az egyéni számokban remekelnek.

Olimpia és olimpia közt is van különbség

2024-ben összességében a megjelent rendelet alapján kalkulálva, és úgy véve, hogy a helyezéseket elérő csapataink minden kerettagja megkapja a jutalmat, a magyar állam 2,42 milliárd forintot fog erre a célra elkölteni, ez nominális értéken minimális emelkedés a Tokió után kiosztott 2,37 milliárdhoz képest.

Az mindkét torna esetében egyértelmű, hogy a díjazás oroszlánrészét az úszók és a kajak-kenusok kaszálták le, és a vívók is több éremmel képviseltették magukat mindkét esetben. Az viszont már mindenképpen elgondolkodtató, hogy a hangos tokiói sikerek után a 2022 novemberében kiemelt támogatottságú sportnak megnevezett birkózás mélypontra került:

  • míg Tokióban Lőrincz Tamás és Lőrincz Viktor révén arany- és ezüstérmeket is hozott a sportág, két ötödik hely mellett,
  • addig Párizsban két 5. és két 7. helyezésre futotta.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!