10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vasárnap lezárult párizsi olimpia legmegosztóbb történése, hogy a női bokszmezőnyben aranyérmet nyert algériai Imane Helif milyen nemi identitással rendelkezik. Egyesek szerint az orosz titkosszolgálat fújta fel a dolgot, mások megvédték a csupán több tesztoszteronnal rendelkező sportolót. Annak apropóján, hogy talán a politika már a sportba is beleszólhat, megnéztük, hány orosz és fehérorosz állampolgár dolgozik a nemzetközi sport szakszövetségeknél. Elnököt, alelnököket és számtalan más tisztségviselőt is találtunk.

Félrevezető állítások jelentek meg arról, hogy az immár olimpiai aranyérmes Imane Helif ökölvívónő férfi vagy transznemű, miután az orosz kapcsolatokkal rendelkező Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) azt állította, hogy a tavalyi bokszvilágbajnokság előtt megbukott egy nem transzparens alkalmassági teszten és ezért eltiltotta – áll az AP friss elemzésében.

Időközben az is napvilágra került, hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség orosz elnöke remek kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyinnal. Az AP elemzése pedig arra is utal, hogy az olimpiai részvételt nélkülöző Oroszország erőteljes dezinformációs tevékenységbe fogott Párizsban. És természetesen ott van a másik oldal, amely szerint Helif egy genetikai mássággal született nő. 

Mindenesetre  nemi identitástól is hangos párizsi olimpia arra világított rá, hogy sajnos lehet nem igaz már a mondás, miszerint a sport és a politika különválasztható.

Ennek apropóján megnéztük, vajon a többi nemzetközi sportszövetségben hány orosz és fehérorosz állampolgár vesz részt tevékenyen a mai napig. 2022-ben ugyan sok szövetség vált meg orosz és fehérorosz tisztségviselőitől és bíróitól az orosz-ukrán háború következményeként, a mai napig nincs egységes protokoll, hogy milyen állampolgársággal nem lehet betölteni különböző pozíciókat.

Nemzetközi Ökölvívó Szövetség: a vezetőség furcsa hármasa 

A férfinak látszó női bokszoló ügyét borzoló IBA esete merőben különbözik a többi szövetségtől, hiszen a NOB kizárta tagjai közül kétes ügyletei miatt. Másrészről nemcsak a Putyinnal jó kapcsolatot ápoló elnök személye miatt számítanak különcnek, de azért is, mert az igazgatóság első alelnöke épp egy ukrán tisztségviselő, Volodimir Prodivus (annak ellenére, hogy az IBA kizárta tagjai sorából Ukrajnát), a másik alelnök pedig egy szerb úriember, Abdulmutalim Abakarov.

Figyelemreméltó hármas ez az orosz-ukrán háború harmadik évében.

Hasonló a felállás a Nemzetközi Birkózó Szövetségben (UWW), ahol az elnök Nenad Lalovics szerb üzletember, akinek a munkáját két orosz alelnök is segíti, nevezetesen Mihail Mamiashvili és Natalia Jarigina. Noha az UWW leszögezte: amíg az orosz és a fehérorosz kormányt vagy állami tisztviselőket sújtó szankciók továbbra is fennállnak, az UWW égisze alatt semmilyen nemzetközi eseményt nem rendeznek a két érintett ország területén.

Ahol szintén még Putyin szövetségese áll az élen

Arkagyij Dvorkovics, a Nemzeti Sakkszövetség elnöke Oroszország korábbi miniszterelnök-helyettese
Arkagyij Dvorkovics, a Nemzeti Sakkszövetség elnöke Oroszország korábbi miniszterelnök-helyettese
Fotó: MTI

A Nemzetközi Sakk Szövetségnek (FIDE) a mai napig orosz elnöke van. Arkagyij Dvorkovics orosz politikus és közgazdász, Oroszország korábbi miniszterelnök-helyettese 2018 óta tölti be a pozíciót. Amikor 2022-ben újraválasztották, az ukrán sakknagymestert, Andrij Barispolec-et előzte meg, noha Barispolec még a választás előtti közgyűlésen aláhúzta, hogy riválisa sok szálon kötődik az orosz kormányhoz. Mint mondta: „Te, Arkagyij felelős vagy azért, ami jelenleg Ukrajnában történik. Felelős vagy az orosz kormány és az orosz háborús gépezet felépítéséért. Mi a sakkvilág képviselőiként hogyan engedhetjük meg ezt?” Dvorkovics elismerte, hogy tragikus, ami a háborúval együttjár, később azonban leszögezte: „A világban „nincs helye a nácizmusnak vagy egyes országok mások feletti uralmának”. A szövetség elnöki posztját ellőtte is orosz állampolgár vitte, Kirszian Iljumzsinov.

Ahol orosz oligarchák elnököltek

A Nemzetközi Sportlövő Szövetség (ISFF) 2018-ban nevezte ki elnöknek az acélmágnás Vlagyimir Lisin orosz oligarchát. De a szövetségnél elég drasztikus szervezeti viták folytak, amelyek épp egy időben zajlottak az orosz-ukrán háború kezdetével. Ennek eredményeként az ISSF kitiltotta az orosz és fehérorosz tisztségviselőket a versenyekről. 

Lisint is felszólították, hogy mondjon le, ő pedig hiába bizonygatta, hogy nincs kapcsolata az orosz kormánnyal. 

Közben áprilisban Ausztrália felvette Lisint a szankcionált személyek listájára, 2022 októberében pedig az Egyesült Államokat sürgették, hogy szankcionálja az oligarchát, mivel állításuk szerint acélcége anyagokat szállított az orosz nukleáris fegyverek fejlesztésével kapcsolatos vállalatoknak. Így 2022-től a korábbi alelnök, az olasz Luciano Rossi lett a szövetség elnöke.

A Nemzetközi Vívó Szövetségnél (FIE) is zajlik az élet. Jelenleg a görög Emmanuel Katsiadakis vezeti ideiglenesen a szervezetet, miután a 2008 óta elnöklő Aliser Uszmanov 2022. március 2-án saját maga függesztette fel a tevékenységét. Az orosz-üzbég kettős állampolgárságú üzletember azzal indokolta lépését, hogy Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját követően az Európai Unió szankcióinak célpontjává vált. "Úgy gondolom, hogy a döntés igazságtalan, és a szankciókat igazoló okok hamis és rágalmazó állítások halmazából állnak, amelyek veszélyeztetik a becsületemet, a méltóságomat és az üzleti hírnevemet. Minden jogi utat használni fogok azért, hogy megvédjem a becsületemet és a jó híremet. Ezennel a Nemzetközi Vívó Szövetségben betöltött elnöki pozícióm gyakorlását azonnali hatállyal felfüggesztem az igazságszolgáltatás helyreállásáig" – írta közleményében.

2022 szeptemberében aztán Uszmanov ellen, aki egyébként Oroszország egyik leggazdagabb embere, a német rendőrség adóelkerülés és az Európai Unió szankcióinak megsértése miatt indított nyomozást.

A hamburgi kikötőben lefoglalták a jachtját és 250 rendőr részvételével házkutatást tartottak németországi ingatlanjaiban. Uszmanov kapcsolata Putyinnal szintén régre nyúlik vissza. Az elsők között egyezett ki az orosz elnökkel, amikor az ezredfordulón megkezdte az oligarchák elleni (látszólagos) hadjáratát. 2013-ban pedig az államfőtől az egyik legmagasabb orosz kitüntetésben részesült jótékonysági akciói elismeréseként.

A FIE-ben jelenleg egy orosz tisztségviselőt találunk, a Pánamerikai Vívószövetség elnökét, Vitalij Logvin egykori tőrvívót. Az előzményeket tekintve talán kijelenthető, hab a tortán, hogy a most zajló 2024-es párizsi olimpián Ukrajna nyert aranyérmet a női kardvívásban.

A Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) egyik alelnöke viszont még mindig Vjacseszlav Aminov üzletember, aki emellett nemcsak az Orosz Öttusa Szövetség elnöke, hanem az Opensanctions.org szerint szankcionált személy, egyben a TransService társtulajdonosa. Az igazgatótanács tagja még Tatjana Ardabjeva, aki egyben a Modern Öttusa Európai Szövetségének elnöke is. Ezenkívül a Technikai Bizottságban egy-egy orosz és fehérorosz dolgozik, az Orvosi Bizottság elnöke pedig  egy fehérorosz hölgy.

Ahol nem ódzkodnak az orosz és fehérorosz tisztségviselőktől

A Nemzetközi Kerékpáros Szövetségben (UCI) jelenleg négy orosz állampolgárságú tisztségviselő tölt be pozíciót Hárman különböző bizottságokban, a Profi Kerékpáros Tanácsban pedig Vjacseszlav Jekimov háromszoros olimpiai bajnok.

Rápillantottunk a Nemzetközi Műkorcsolya Szövetségre (ISU) is, hiszen Oroszország a sportág nagyhatalmának számított. Érdekes módon a háború itt egyáltalán nem vetett hullámokat, ugyanis Alekszandr Lakerniket nemcsak az igazgatótanácsba választották be épp a háború kezdetétől, 2022-től, de ettől az időponttól lett tiszteletbeli alelnök is. Szintén 2022-től tevékenykedik az ISU igazgatótanácsában Alekszandr Kibalko is. Két orosz tiszteletbeli tag 2016 óta, a Gyorskorcsolya szekcióban pedig egy fehérosz tisztségviselőt találunk. 

A Nemzetközi Úszó Szövetség (leánykori nevén FINA, új nevén World Aquatics) tagja Vlagyimir Szalnyikov egykori olimpiai bajnok, az Orosz Úszó Szövetség elnöke. (Ugyanígy tagja a szintén olimpiai bajnok Wladár Sándor is, a Magyar Úszó Szövetség elnöke). A különböző bizottságokban három orosz volt sportolót választotak be. 

A Nemzetközi Kézilabda Szövetségnél (IHF) hárman, a Nemzetközi Röplabda Szövetségnél (FIVB) öt orosz állampolgár tevékenykedik. 

A Teakwando Világtanács tagjai között három orosz tisztségviselőt találunk, köztük Anatolij Tyerekovot, az Orosz Teakwando Szövetség elnökét, és Denis Kim-et, aki a párizsi olimpián játékvezetőként részt is vett. A teakwando most különösen kedves a magyaroknak, hiszen Márton Viviána 18 évesen aranyérmet nyert Párizsban).

Ahol nincs túlsúly

A Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) kooptált tagja a már Amerikában élő Andrej Kirilenko egykori kiváló kosaras. Egy kis színes hozzá: Kirilenkót „AK-47”-esnek becézték kezdőbetűi, valamint a viselt mezszáma miatt. És micsoda véletlen, Kirilenko az oroszországi Izsevszk városában született, ahol az AK-47-es fegyvert először gyártották.

A Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség (ITTF) törvényszéki tagjai között teszi a dolgát az orosz Anna Szmirnova teniszező. Az ő neve azért érdekes, mert pont ugyanilyen névvel versenyez egy orosz vívó is, aki egy 120 éves szabályt szegett meg azzal, amikor az őt legyőző ukrán Olha Harlannal nem fogott kezet az asszó után a 2023-as milánói vívó világbajnokságon.

A Nemzetközi Evezős Szövetségnél (FISA) egy fehérorosz állampolgár dolgozik, míg a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) főtitkári asszisztense orosz hölgy. 

Ahol meglepő módon nincsenek a szankcionált országok képviselői

A Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) - melyben egykor igen tevékenyek voltak az oroszok, lévén itt szintén sportnagyhatalomnak számítottak - a honlapján azt írja, hogy Ukrajna 2022-es orosz inváziója után kizárta soraiból az orosz tisztségviselőket, köztük a bírókat minden további értesítésig. 

Nemzetközi Cselgáncs Szövetségben (IJF) 2022-ben a fekete öves Putyint megfosztották tiszteletbeli elnöki pozíciójától és minden tisztségétől. Az orosz elnökön kívül Arkagyij Rotenberget is megfosztották minden, szövetségen belüli pozíciójától. Az orosz milliárdos üzletember 2013 óta dolgozott a Nemzetközi Dzsúdószövetség végrehajtó bizottságában fejlesztési menedzserként.  

És a NOB tagjai között? 

Végül, de nem utolsósorban, ha már épp zajlik a párizsi olimpia, a Nemzetközi Olimpiai Bizottságra (NOB) is ránéztünk (melynek Sportolói Bizottságába most választottak be új tagokat, de sajnálatos módon Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívónk kimaradt). A NOB 111 rendes tagja között két orosz sportoló található, a 38 tiszteletbeli tag közé pedig szintén két orosz állampolgárt választottak be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!