„A Szuverenitásvédelmi Hivatalt létrehozó jogszabály súlyosan sérti a véleménynyilvánítás szabadságához, a tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz, és a jogorvoslathoz fűződő, az Alaptörvény mellett az Emberi Jogok Európai Egyezménye által is védett, alapvető jogokat” – írják.
A szervezet tavaly nyáron az Alkotmánybírósághoz fordult, miután a Szuverenitásvédelmi Hivatal „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot” indított a TI Magyarország ellen. A szervezet akkor azt kérte, hogy a szuverenitásvédelmi törvény érintett rendelkezéseit semmisítsék meg, de a bíróság elutasította az alkotmányjogi panaszukat.
A TI Magyarországot az eljárásban a Karsai Dániel Ügyvédi Iroda képviseli.
Fotó: Depositphotos
Idén februárban egy éve kezdte meg működését a Szuverenitásvédelmi Hivatal, ami saját meghatározása szerint „a nemzeti szuverenitás ellen irányuló támadásokkal szembeni fellépés érdekében” jött létre.
Mostanra azonban egyértelművé vált, amit a szuverenitásvédelmi törvény elfogadásakor is sejteni lehetett, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal egyetlen célja a kormánnyal szemben kritikus civil szervezetek és a független sajtó lejáratása, hiteltelenítése.
Felállása után gyorsan lépett az új hivatal: először csak az ellenzék vélt külföldi kampányfinanszírozását vizsgálták, majd egymás után jöttek a civil szervezetek és egy kormánykritikus újság ellen megindított vizsgálatok. Hivatalos jelentéseknek és tudományos elemzéseknek kinéző irományokat adtak ki, amikben dezinformáció terjesztésével és idegen érdekek kiszolgálásával vádolták meg a célba vett szervezeteket és újságokat.