2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági realitásokról Csaba László, a CEU professzora, Orbán Viktor 2010 utáni tanácsadó testületének tagja beszélt, többek között elmondta a véleményét az 1 milliós fizetések realitásáról is. 

Csaba László, a CEU professzora, Orbán Viktor 2010 utáni tanácsadó testületének tagja az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Varga Mihály pénzügyminiszter szavaira reagált, aki ezt mondta:

“Nagyon boldog és gazdag ember lennék, ha látnám előre, a jövő hogy alakul. Várjuk meg, hogy zárjuk 2024-et, és 2025 hogyan fog teljesülni”. Miniszterelnök úr nagyon pontosan fogalmazott, és jól is tette, hogy nem mondott időpontot, hiszen a lehetőséget a munkaadók és a munkavállalók közötti egyeztetések döntik el  ők tudják ezt a lehető legpontosabban felmérni”.

"Nem tartom reálisnak a miniszterelnök által célként megjelölt egymillió forintos átlagbért" - jelentette ki Csaba László, aki egy hónapja volt a Klasszis Klub vendége, és ide kattintva tudja megnézni az egyórás beszélgetést.

A közgazdászprofesszor most az ATV-ben emlékeztetett: A bér egy maradványérték: miután a cégek kifizették a költségeiket, utána marad a bér. „Az fordított logika, alternatív valóság, amikor először megmondjuk, mennyi legyen a maradvány”, magyarázta Csaba László.

Természetesen az állam emelheti az állami alkalmazottak fizetését, hiszen annyi pénze van, amennyit akar, mert ha nincs, akkor vagy nyomtat, vagy hitelt vesz fel.

A piaci szereplő cégek viszont csak a növekedésük arányában tudnak bért emelni, mert ha többet költenek, mint a bevételük, azzal egy ideig a saját tőkéjüket élnék fel, „aztán be kell csukni a boltot.”

A kérdés tehát az, hogy van-e növekedési lehetőség a magyar gazdaságban. Csaba László szerint jelenleg nincs meg. „Nyilván cégenként különböző a helyzet, de az általánosságban abból kell kiindulni, hogy tavaly és idén a magyar gazdaság stagnált”. A közgazdász emlékeztetett rá, hogy a beruházások 10 százaléknál nagyobb mértékben visszaestek. „Ez a konjunktúra legfontosabb előrejelző mutatója. Onnan tudjuk, hogy a következő évben lesz növekedés, hogy az idén befektetünk, amit jövőre betakarítunk. Ha nem fektetünk be az idén, akkor jövőre nem lesz mit betakarítani.”

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!