9p

Az, hogy az oroszok hány embert veszítettek el a háborúban, és hogy az elmúlt években hányan vándoroltak ki, az titok, de az tény, hogy minden erővel szeretnék, ha nőne Oroszország lakosainak száma. Az újabb intézkedések közé tartozik, hogy az állami tisztviselők és a parlamenti képviselők arra akarják ösztönözni a fiatalokat, már diákéveik alatt házasodjanak meg és a fiatal lányok rögvest szüljenek is. A vallás és a Nyugattól való félelem egyre szélsőségesebb megnyilvánulásokra készteti az orosz állami vezetést.

A Kommerszant című orosz napilap szerint a diákok házasságon kívüli együttélése nem jó az állam számára, ezért meg kell győzni őket, hogy a lehető leghamarabb házasodjanak meg és gyermekeket neveljenek. Hogy miért nem illendő mindez – vallási okokból, netán hogy túl „nyugatias” ez a szerelmi kapcsolat – az nem derül ki világosan az intézkedéssorozatból, mint ahogyan azt sem, miképp lehet ezt erőltetni.

A cél persze egyértelmű, növelni kell a birodalom lélekszámát.

Az új elméletet megvitatták a Közgazdaságtudományi Főiskolán a „diákcsaládokról” szóló törvényjavaslat megvitatása során, miután benyújtottak az Állami Dumának. Az orosz oktatási és tudományos Minisztérium képviselői azt mondták, jelenleg igen kevés családot tartanak számon, ahol mindkét házastárs egyetemen tanul, de ez nem elég. Az egyetemi közösség képviselői azt javasolták, hogy különböző előnyöket és kedvezményeket nyújtsanak a fiatal szülők számára a tanulásban, de arra nem tudtak választ adni, mindeközben hogyan tartsák megfelelő színvonalon az oktatás minőségét.

Erőszakkal gyereket szülni?
Erőszakkal gyereket szülni?
Fotó: Depositphotos

 

Új jogi fogalom született: hallgatói családok

Ők azok, akiket a hatóságok támogatni akarnak. Ebbe a kategóriába tartoznak az egyetemeken és főiskolákon tanuló 35 év alatti házaspárok, valamint a gyermeküket egyedül nevelő diákok. A jogászok azt remélik, hogy a kifejezés jogalkotási konszolidációja lendületet ad a diákcsaládok támogatására irányuló intézkedések kidolgozásának, és segíti az országot a jelenlegi demográfiai helyzetben. Mert a háborús áldozatoktól és a kivándorlástól függetlenül Oroszországban sem jellemző ma már főleg a nagyvárosokban a három-négy gyermekes família.

Olga Korobova, az Állami Duma Családi Bizottságának tagja, a törvényjavaslat társszerzője szerint sok fiatal él együtt, „csak úgy”, ami „nem mindig előnyös a család intézménye számára.”  

Ezután az Orosz Tudományos Akadémia Demográfiai Kutatóintézetének professzora, Tamara Rosztovszkaja, a kezdeményezés egyik fő szorgalmazója azt mondta, hogy főleg a 25 év alattiakat kell segíteni, de ha gyereket nevelnek, akkor akár 30 éves korukig is élvezhetik ezeket.

Elmondása szerint az államnak ki kell építenie egy ilyen juttatási és garanciarendszert, ahol az emberek törvényes házasságban élnek, és nem függenek pénzügyileg senkitől.

Miből nevelik a gyereket a diákok?

Ez lenne a kulcskérdése az egész folyamatnak, de erre nem ad választ a Kommerszant cikke: ha mindketten tanulnak, akkor ki és hogyan tud dolgozni, ráadásul úgy, hogy közben otthon marad a kicsivel? Hogy fognak megélni és miképpen jutnak lakáshoz – ez sem világos.

A témában egyébként a szeptemberben visszatért Novák Katalin is megnyilvánult, aki üzlettársával együtt a világ demográfiájának javítását tűzte ki célul, amiről itt olvashat: 

Olga Petrova, az Oktatási és Tudományos Minisztérium helyettes vezetője bemutatta a legfrissebb statisztikákat a vita résztvevőinek. 2024 szeptemberében 22 ezer család volt Oroszországban, ahol mindkét házastárs diák. Sőt, 14 ezer ilyen pár tanul egy egyetemen. 5 ezer diákcsaládnak van gyermeke, és 10 ezer diák egyedül nevel gyermeket. További 18 ezer családban csak az egyik házastárs tanul. Petrova arról panaszkodott, hogy ezeket az adatokat egyedül kellett begyűjtenie, ami véleménye szerint egyértelműen bizonyítja a témára való figyelem hiányát.

A kívülálló számára furcsa, hogy egy 130 milliós ország számára ennyire fontos, hogy a pár ezer együtt élő diák vállal-e és mikor gyereket.

Ma már 524 oroszországi egyetem (a közel 700-ból) rendelkezik támogató központokkal a fiatal családok számára, mondta Petrova. Anyagi és infrastrukturális támogatást, jogi és pszichológiai segítséget kell nyújtaniuk, valamint egyéni tanulmányi terveket kell kidolgozniuk. De eddig ezek az intézkedések se adtak sok motivációt a diákok számára, hogy családot alapítsanak,

Megszólalt az egyház is

„A diákcsalád véletlen incidens, nem szabályszerű” – mondta Ivan Pavjutkin, az ortodox Szent Tihvin Bölcsészettudományi Egyetem Filozófiai és Vallástudományi Tanszékének docense, aki úgy fogalmazott, az egész felsőoktatási rendszert úgy tervezték, hogy „tanuljunk minél többet, ne pedig társat keressünk.” De hozzátette, felmérései szerint a hallgatók nem utasítanák el a partnerkeresésben, a családi kapcsolatok fenntartásában és a konfliktusok megoldásában szükséges kompetenciák megszerzését.

Azért elhangzottak reálisabb felszólalások is: az Urali Szövetségi Egyetem professzora, Anna Bagirova emlékeztetett arra, hogy most a nők később szülik első gyermeküket, az anyaság kora világszerte 25-29 évre tolódott ki.

Húsz év múlva is kell az ágyútöltelék

Azok, akik tanulás közben gondolkodnak a gyermekvállaláson, olyan nehézségekkel szembesülnek, mint például az állami támogatás hiánya, és attól tartanak, hogy nem érnek el sikereket, sem szülőként, sem a karrierben. Olyan előnyöket kell nyújtaniuk, mint az ingyenes részvételt az előadásokon és az online vizsgák lehetőségét.

 Ami persze meglepő, hiszen arról, hogy fizessenek a hallgatók a felsőfokú tanulmányaikért, eddig szóba se került – ha fizetnének ezért is, miből tartanák el a családjukat? – az online kapcsolattartás pedig Nyugaton egyértelmű.,A közönség köreiből többen megkérdezték, csökkenne-e az oktatás minősége, ha valóban növekedne a hallgatói családok száma, de a felszólalók erre nem találtak egyértelmű választ.

Az, ha valaki nem vállal gyermeket, különösen meglepő az oroszok számára. Elvégre hosszú távra terveznek, háborúkat bizonyára húsz év múlva is folytat Oroszország. Az Állami Duma első olvasatban egyhangúlag elfogadta a két törvényjavaslatból álló csomagot, amelynek célja a gyermekvállalás megtagadásának propagandájának betiltása.

Felbukkant a„ liberális fasizmus” rémképe

A képviselők arra a következtetésre jutottak, hogy a gyermekmentes ideológia bevezetése nem más, mint az ellenségek intrikája, az „Oroszország ellen háború” és a „liberális fasizmus” eleme. Senki sem ellenezte a kezdeményezések elfogadását, bár néhány parlamenti képviselő aggodalmát fejezte ki a bűnüldözési gyakorlat esetleges túlkapásai miatt. Volt, aki a gyermekmentes ideológia propagandájában a külföldi beavatkozás egyértelmű jeleit látta

A törvényjavaslatokat szeptember 25-én a képviselők és szenátorok nagy csoportja nyújtotta be az Állami Dumának. Az első dokumentum tiltja a szülés megtagadását elősegítő információk terjesztését az interneten, a médiában, a filmekben és a reklámban. A második bevezeti a meleg propaganda büntetését: a civilek maximális bírsága legfeljebb 400 ezer rubel, a tisztviselők számára – akár 800 ezer, jogi személyek esetében – legfeljebb 5 millió rubel.

Aki nem vállal gyereket, az mindenre képes

A törvényjavaslatok társszerzője, Elvira Ajtkulova utalt az Orosz Közvélemény-kutató Központ közvélemény-kutatására is, amely szerint minden tizedik válaszadó egy gyermekes családra összpontosít, és minden ötödik egyáltalán gyermektelenre összpontosít. Ugyanakkor az oroszok többsége, akik nem akarnak gyermeket, „személyes okokra” hivatkoznak: nem akarják elveszíteni szabadságukat és felelősséget vállalni. De a kérdés Ajtkulova szerint széleskörűbb.

Bizonyítékként a Belügyminisztérium adatait idézte, amelyek szerint az internet orosz szegmensében több mint 400 csoport van, amelyek romboló tartalmat terjesztenek a gyermekmentes témában, beleértve a kiskorúakat is. "

Szergej Bojarszkij (Egységes Oroszország) az Információpolitikai Bizottság nevében felszólalva azon véleményének adott hangot, hogy a gyermekmentes propaganda „az ellenünk indított hibrid háború egyik eleme a kábítószerek, a pedofília, a nemváltoztatás, a nem hagyományos szexuális kapcsolatok és az öngyilkosság propagandája mellett”.

A szivárvány eleve gyanús

Ugyanakkor Például Alekszej Kurinny, az Orosz Kommunista Párt képviselője) aggódva megkérdezte, hogy nem lenne-e könnyebb a gyermekek elleni gyűlöletre való uszítást más, a jogszabályban már szereplő cikkelyek alapján minősíteni. Aggódott a bűnüldözési gyakorlat miatt is, miszerint néhány orosz bíróságon még a szivárvány képe miatt is megpróbáltak vádat emelni„ – emlékezett vissza. Ajtkulova biztosította, hogy e tekintetben nem lehetnek túlzások”, valamint, hogy „minden eszközt fel kell használnunk, hogy megvédjük családjainkat”.

Van, aki felvetette, hogy nyomon lehet-e követni a gyermekmentesség demográfiai hatását, vagy hogy a vizsgált törvényjavaslatok megelőző intézkedést jelentenek-e a jövőre nézve.

Többen elismerték, hogy a módosítások elfogadása után nem várható demográfiai robbanás.  

A túlnépesedés angolszász babona?

Anatolij Wasszerman szerint a Föld túlnépesedése iránti félelem csupán angolszász babona, ugyanis a rendelkezésre álló technológiák szerinte elegendők ahhoz, hogy legalább az évezred közepéig biztosítsák a jelenleginél kétszer akkora népesség jólétét.

Összefoglalva a vitát, Vjacseszlav Vologyin házelnök ismét hangsúlyozta az Oroszországtól idegen értékek elleni küzdelem fontosságát. „ Európában nincsenek piszoárok a férfi WC-kben, mert letépték őket. Ennek eredményeként mi fog történni? Szodoma és Gomorra. Mi ezt nem akarjuk” – győzködte kollégáit. Annak érdekében, hogy ne legyen „olyan, mint Európában”, a Duma mindkét törvényjavaslatot 388 szavazattal támogatta, és senki nem tartózkodott ellene.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!