Novák Katalin pár napja az X közösségi platformon jelentette be új pozícióját, miszerint a jövőben egy új non-profit szervezet, az X-Y Worldwide vezérigazgatójaként fog dolgozni. A szervezet, amelynek egyben társalapítója is, a „globálisan összeomló születési rátákkal” kapcsolatban kíván úttörő megoldásokat kínálni. Bejegyzése szerint a másik alapító Stephen J. Shaw demográfus.
Ezt követően múlt héten a Tudás Világfórumán Szöulban tartott vitaindító beszédet Novák Katalin a Dél-Korea előtt álló demográfiai válságról, ahonnan egyenesen Japánba utazott, hogy közös beszédet tartson ugyanerről a témáról új cégtársa, Stephen J. Shaw oldalán.
De ki is ez az úriember?
Stephen J. Shaw számítógépmérnöknek tanult, aztán lett adattudós, demográfus és filmes. Párizsban szerzett üzleti MBA, majd a Harvard Egyetemen természettudományi diplomát. Elnöke a másodmagával alapított adatelemző cégnek, az Autometrics Analytics LLC-nek. Az X-Y Worldwide előtt pedig még 2016-ban megalapította a Birthgap.org-ot, egy társadalmi célú vállalkozást a születési válság leküzdésére. Két felnőtt fia és egy tizenéves lánya van.
Az Egyesült Királyságból származó Shaw egy darabig az Egyesült Államokban élt, de hat éve áttette székhelyét Japánba, hogy tanulmányozza az úgynevezett „nem tervezett gyermektelenség” egyre növekvő jelenségét. Az erről szóló dokumentumfilmjét, ami magyar fordításban annyit tesz, mint Születési különbségek – Gyermektelen világ, 2023-ban mutatták be. A film 24 országban készített személyes interjúk és adatok alapján vizsgálja a születésszám drámai csökkenését, valamint a jövő társadalmaira gyakorolt okait és következményeit.
Shaow a témában 2023 szeptemberében a Demográfiai Csúcson is tartott előadást, idén márciusban pedig dokumentumfilmjének vetítése kapcsán járt Budapesten. A Magyar Nemzeti Múzeum Kopp Mária Demográfiai Családügyi Intézete (KINCS) által szervezett vetítés utáni panelbeszélgetésben Shaw többek között arról beszélt, hogy a világban burjánzik a születésellenesség tendenciája.
Elmondása szerint ez egy olyan trend, amelyet olyan emberek gerjesztenek, akik arra buzdítanak, hogy ne vállaljunk gyerekeket.
Hozzáteszi: emellett sokan vannak, akik egyszerűen csak későn döbbennek rá, hogy kifutottak az időből, és már nem lehet gyerekük. Shaw azt is mondta, hogy a magyar kormány által kidolgozott családpolitika sokaknak előnyös, különösen a nagycsaládosoknak, ami nagyon jó dolog, és ezt kéne követnie a többi országnak is.
Ugyanakkor kijelentette: a középiskolai biológia tankönyvekben azt népszerűsítik, hogyan ne essenek teherbe a lányok, de a termékenység korlátairól már nem esik szó. Véleménye szerint viszont sokat beszélnek a világban a születésszabályozásról és az abortuszhoz való jogról, de kevés figyelem jut az emberi termékenység végességére.
Azt is hangsúlyozta, hogy sok híresség veszélyes, aki a közösségi oldalain népszerűsíti, hogy gyermekek nélkül mi mindenre képes – gyermekvállalás esetén pedig ezt nem tudta volna, vagy nem tehetné meg.
A rendező szerint a megoldás a születésszám csökkenésére és a nem tervezett gyermektelenség jelenségére az lenne, ha az emberek minél korábban vállalnának gyereket.
Kutatók csoportja cáfolja Shaw állításait
Ám amilyen nagy relevanciával fogadták a világ több részén Shaw Birthgap – Childless World című dokumentumfilmjét és elképzeléseit a demográfiai válságról, annyira nem várták tárt karokkal például szülőhelyén, az Egyesült Királyságban. 2023 májusában diákok tiltakoztak a film vetítése ellen, ugyanis szerintük az alkotás „a feminizmus és a modern randevúzási világ buktatóit” okolja a Föld születési arányának összeomlásáért.
A tiltakozásra a rendező úgy reagált, hogy a lázadó diákoknak minden bizonnyal „kidobták a babakocsijukból a csörgőjüket”.
A Cambridge-i Egyetemen sem lelkesedtek a diákok, akik Show filmjét transzfóbnak és rasszistának nevezték, és tüntetésükkel elérték, hogy törölték a filmvetítést. Igaz, aztán Shaw-ék titokban mégiscsak levetítettek azt.
Sőt, a dokumentumfilm állításait transzparens adatokkal és tényekkel tételesen megcáfoló weboldalt is létrehozott egy kutatókból álló csoport. Mint írják: „Állításainak igazolására a film számos olyan állítást fogalmaz meg, amelyeket nem támasztanak alá demográfiai, antropológiai vagy ökológiai kutatások bizonyítékai. Először is, egy hiteles demográfiai előrejelzés sem utal semmilyen típusú népesség összeomlására. Épp ellenkezőleg, a világ népessége tovább fog növekedni a század közepén túlzottan is. Ezzel együtt a kutatások azt is mutatják, hogy a termékenységi ráta csökken, mert a nők a nagyobb reproduktív autonómia miatt kevesebb gyermeket vállalnak.”
Shaw szerint a liberális média is hibás
Stephen J. Shaw szerint a világban tapasztalható demográfiai válságból úgy lehet kijönni, ha a nőket a húszas éveikben ösztönzik a gyermekvállalásra, tehát még mielőtt kifutnának az időből – ezt már a Magyar Nemzetnek nyilatkozta a dokumentum-filmrendező. Azt is mondta, azért jó a magyar családpolitika, mert nagycsaládok alapítására és lakásvásárlásra biztatják az embereket, melyekhez még adókedvezményeket is adnak.
Kitért arra is, hogy a liberális mainstream média hamis képet tár a világ elé a túlnépesedés hangsúlyozásával, mert hallgatnak a társadalmak elöregedéséről.
Egy vele készült podcastban pedig azt fejtegeti, hogy igenis létezik egy iparág, amely elhiteti az emberekkel, hogy kevesebb gyereket kellene vállalniuk, pedig nem szabad az embereknek megmondani, hogy akarjanak-e több gyereket, vagy sem. (Bár ez némileg ellentmond annak, amiről a kormánypárti lapban beszélt, miszerint a nőket motiválni kell, hogy a húszas éveikben szüljenek). Beszélt arról is, hogy hiába akar a nők 92 százaléka gyereket, végül csak 50-60 százalékuk jut el a szülésig, mert megszaporodtak azon gyermektelenek, akiknek az élete úgy hozta, hogy végül nem lett gyermekük. (Bár a meddőséget, mint a gyermektelenség egyre növekvő egyik okát sehol sem említi). Ugyanitt kiemeli a több, mint tízgyermekes Elon Muskot, mint a legnagyobb és leghíresebb hangot, aki a lehetséges demográfiai összeomlásról és annak hatásairól beszél.
Novák Katalin, a kegyelmi botrány miatt lemondott köztársasági elnök mióta közösségi oldalán bejelentette, hogy Stephen J. Shaw-val az XY Worldwide-ben nemzetek megmentését tűzte ki céljául, folyamatosan posztol. Például hogy a szöuli Hanyang Egyetem a díszdoktorává avatta, hogy Szöul polgármesterével jókedvűen beszélget, vagy hogy Japánban szintén erről a témáról tart előadást. Bár Novákot családpolitikai kérdések miatt hívták meg Dél-Korea mellett Japánba is, a volt államfő hivatalosan nem újdonsült munkahelye képviseletében vesz részt a programokon, hanem Magyarország volt államfőjeként. Éppen ezért felmerült a kérdés, hogy a távol-keleti körút során a számlát a magyar állam vagy a meghívó fél állja-e. Erre azonban Novák Katalin titkársága a hvg.hu-nak nem adott egyértelmű választ.