Nem árulja el sem a rendőrség, sem pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), van-e már gyanúsítottja azoknak, az általuk folytatott nyomozásoknak, amelyek a Covid-világjárvány idején, a közbeszerzési szabályok mellőzésével milliárdos állami megbízásokhoz jutott, majd a profit kivétele után felszívódott cégeket érintik, írta meg a Hvg.hu.
A lap szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda rendőrei és a NAV nyomozói más-más cégeket érintő ügyeken dolgoznak, de ezekben közös, hogy az állam a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető cégektől a fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorstesztet vásárolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. A cégek és a szerződések.
Az ÁEEK 2020-ban közbeszerzés nélkül kötött szerződéseket:
- Rayrai Szolgáltató Kft.: 2020. november 17-én 93,87 millió forint értékben 30 ezer RapiGEN Biocredit Covid–19 antigén-gyorstesztre, majd november 23-án 1,6275 milliárd forint értékben 500 ezer Biocredit Covid-19 Ag gyorstesztre.
- Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft.: 2020. november 23-án 3,15 milliárd forint értékben 1 millió darab különféle gyorstesztre.
A két, az egészségügyi piacon korábban ismeretlen, de fideszes hátterű cég előlegként megkapta a vételár felét, így saját tőke és kockázatvállalás nélkül 100 százalékos haszonkulccsal üzletelhettek.
A Rayrai Kft. korábban egy thaimasszázs-vállalkozás volt, majd a szerződés előtt megjelent benne Kupper András, volt fideszes parlamenti képviselő ügyvezetőként, később tulajdonosként pedig Tasnádi László, a Belügyminisztérium egykori államtitkárának cége. A cég időközben Steriflow Kft.-re változtatta a nevét, és a szerződésekkel érintett 2020-as évben 801 milliós nyereséget termelt, amelyből 795 milliót a tulajdonosok osztalékként kifizettek maguknak. Ezt követően a cég veszteségessé vált, végelszámolás indult ellene, 2024-ben törölték.
A Minerva Kft. három hónappal a szerződés előtt alakult, egyetlen bevétele az állami megbízás volt. Az ügyvezető-résztulajdonos Martos Dániel, korábban a ferencvárosi Fidelitas és Fidesz tagja, valamint Szijjártó Péter egykori parlamenti gyakornoka volt. A szerződés után ő és üzlettársa, P. Adrienn, 2021 februárjában eladták a céget egy borsodi zsákfaluban élő 19 éves fiatalnak, aki hamarosan 98-98 millió forint osztalék kifizetéséről döntött nekik. Néhány hónap múlva a cég felszámolása is elindult.