2p

A közgyűlés kedden elfogadta, hogy a város megpályázza a szabadkígyósi kastély megvételét.

Pályázatot nyújt be a hódmezővásárhelyi önkormányzat a Wenckheim-kastély tulajdonjogának megszerzésére  – döntött keddi ülésén a város közgyűlése. A pályázat benyújtását a név szerinti szavazáson az Mindenki Magyarországa Mozgalom képviselői – egy tartózkodás mellett – támogatták, a Fidesz-KDNP képviselői nemmel szavaztak – jelentette az MTI.

Keddi ülésén „a testület megakadályozza, hogy egy újabb magyar kastélyt lopjanak el” – áll a városi önkormányzat által kedd délután kiadott közleményben, amely úgy fogalmaz: „Márki-Zay Péter polgármester szerint mindent meg kell tenni azért, hogy a közvagyon ne kerüljön magánkézbe”. Arról, hogy ez a döntés a gyakorlatban pontosan mit jelent, tehát hogy milyen áron és mikortól kerülhet a vásárhelyi közgyűlés tulajdonába az a Wenckheim-kastély, amelyet 2022-re 3,2 milliárd forintból újított fel az állam, nem derül ki — foglalja össze a 444.

A Wenckheim-kastély közel van Hódmezővásárhelyhez
A Wenckheim-kastély közel van Hódmezővásárhelyhez
Fotó: szabadkigyosikastely.hu

Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) polgármester a vita során úgy fogalmazott, a nemzeti kincseket köztulajdonban kell tartani. Az önkormányzat ezért nyújt be pályázatot – a jelenleg meghirdetettek közül - a Hódmezővásárhelyhez földrajzilag legközelebb álló kastély tulajdonjogának megszerzésére. A politikus kifejtette, az épületet korábban már felújították, de a teljes rekonstrukcióhoz még további munkálatokra lesz szükség, ez azonban az önkormányzatnak nem jelentene vállalhatatlanul nagy terhet. A kastély évente 250 millió forintos működési költsége kitermelhető, az épület gazdaságosan üzemeltethető lenne – mondta.

A kastélyt 1875 és 1879 között Ybl Miklós tervei alapján építették historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A korabeli beszámolók szerint az ország legszebb és legkényelmesebb kastélya volt, amelyet a kor legmodernebb technikai vívmányaival szereltek föl. A kastélyt a második világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület műemléki helyreállítása 2019 és 2022 között történt meg a Nemzeti Kastélyprogram keretében több mint 3,2 milliárd forint hazai és uniós forrásból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!