6p

Újabb, hatalmas megbízást ítélne oda a Nemzeti Kommunikációs Hivatal – bár náluk és egy olyan ügyben is nyomoz a rendőrség, amelyet rajtuk keresztül rendeltek meg. A gép forog és az alkotó sem pihen.

Újabb kommunikációs keretszerződést készít elő a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH). Az eljárás tárgya szerint „a keretmegállapodás különféle kommunikációs feladatok ellátására irányul, a keretmegállapodásban meghatározott feltételek és a konkrét feladat(ok)ra vonatkozó egyedi szerződés(ek)ben foglaltak szerint.”  A tevékenységek egyebek mellett kutatási, kommunikációs, kreatív, PR, online és médiaügynökségi feladatokra terjednek ki, így például kampányok tervezésére, PR-stratégia megalkotására, webfejlesztésre, rendezvényszervezésre, illetve médiavásárlásra.

A jelenleg érvényben lévő, nagy kommunikációs keretszerződést 2022 májusában írták alá, egy évre, kétéves meghosszabbítási lehetőséggel, 75 milliárd forintos keretöszeggel, így időszerű egy újabb tető alá hozása:

Hatalmas szám
Hatalmas szám

A mostani ajánlattételi felhívást várhatóan április 15-e körül hozzák nyilvánosságra, így a 12 hónapos teljesítési idejű (igény szerint akár kétszer egy évvel meghosszabbítható) szerződés – figyelembe véve az ajánlattételi határidőt és az ajánlati kötöttség időszakát is – átnyúlhat a 2026-os választások utáni időszakra is. 

De nem ez a legpikánsabb, hanem hogy az NKOH-nál éppen nyomoz a rendőrség. Azt vizsgálják, hogy előfordulhat-e valódi versenyben, hogy az állami kommunikációs megbízások csaknem háromnegyedét ugyanaz a cégcsoport nyerje meg. A G7 korábbi összesítése szerint az NKOH keretmegállapodásainak 73 százalékát, összesen 1360 milliárd forint értékben Balásy Gyula cégei nyerték el.

Feljelentés született, amit a Nemzeti Nyomozó Iroda először elutasított, majd az Integritás Hatóság beavatkozása után a nyomozás újraindult. A legutolsó információk szerint az eljárás nyomozati szakban van, de kérdéseinket elküldtük a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának. Már csak azért is, mert az előkészítő dokumentáció alapján ismét egy ilyen keretszerződésről lehet szó, erről pedig a NKOH-nak küldtünk kérdéseket. 

Frissítünk!

A Nemzeti Nyomozó Iroda megkeresésünkre mindössze annyit válaszolt: „Elektronikus úton az ORFK Kommunikációs Szolgálathoz érkezett alábbi megkeresésével kapcsolatban ezúton tájékoztatjuk, hogy az Ön által kérdezett ügyben a büntetőeljárás a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál folyamatban van. A nyomozás érdekére tekintettel arról bővebb tájékoztatást nem áll módunkban adni.” 

Minden megy a régi kerékvágásban?
Minden megy a régi kerékvágásban?
Fotó: Izsó Márton Artúr

A fenti, hatalmas megbízásokat Balásy Gyula cégei úgy nyerhették el, hogy évek óta zajlik az állami kommunikációs megbízások tulajdonképpeni monopolizálása: a Rogán Antal tárcája alá tartozó NKOH hatalmas, több tízmilliárd forintos keretösszegű megbízásokat pályáztat meg, majd a megrendeléseit annak adja le, aki ezt a megbízást elvitte. Ő pedig nem más, mint a Fidesszel nyíltan szimpatizáló Balásy Gyula, illetve cégei, a New Land  Media Kft. és a Lounge Design Kft. (a rendezvényszervezési megbízásoknál pedig a Lounge Event Kft.)

Így fordulhatott elő az is, hogy 2024 utolsó negyedévében a NKOH 41 megbízásából 41 került Balásy cégeihez – másképpen nem is történhetett volna, hiszen az említett keretszerződésen belül adták le a rendeléseket az ő cégének. A negyedéves megrendelések bruttó összege (a 30 százalékos opciós összeggel együtt akkor elérte a 30,6 milliárd forintot.) Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat: 

Az ilyen, kommunikációs megbízásokról évek óta cikkezik a sajtó. A fordulatot azonban Magyar Péter első Partizán-interjúja hozta el, amikor a korábban az állami Diákhitel Központot vezető Magyar azt mondta, hogy túlárazottnak tűnő szerződéseket kellett aláírnia Balásy cégeivel úgy, hogy a teljesítés minőségével sem volt tökéletesen elégedett. Tavaly aztán belső dokumentumok alapján a Szabad Európa írta meg, hogy Balásy cégei a piaci ár többszöröséért dolgozhattak, a New Land Media és a Lounge Design Kft. néhány ajánlatában a piaci ár többszörösét jelölték meg, azonban leginkább az óraszámokkal és a darabszámokkal trükközhettek. A nyomozást még április elején rendelte el az ügyészség, de a rendőrség hónapokon át nem hallgatott ki gyanúsítottat – legalábbis novemberben még azt a tájékoztatást adták. Most újra rákérdeztünk, hogy sikerült-e gyanúsítottat kihallgatniuk, illetve hogy milyen szakban van a nyomozás, válaszaikkal bővítjük cikkünket. 

Persze, nem mintha a közbeszerzéseknél ez számítana: ha úgy alakul, akár a Balásy-cégek is ajánlatot adhatnak, hiszen egy folyamatban lévő nyomozás nem jelent jogerős bírósági ítéletet. A Nemzeti Kommunikációs Hivatal is kiírhat hatalmas megbízást ugyanezen okból. 

Az Intergritás Hatóság is vizsgálódik

Az uniós nyomásra létrehozott Integritás Hatóság később, idén januárban indított vizsgálatot az NKOH ügyében (illetve mint később kiderült, a szintén Rogán Antal tárcája alá tartozó Digitális Kormányzati Ügynökségnél is), röviddel azelőtt, hogy hivatali visszaéléssel és hűtlen kezeléssel meggyanúsították volna Biró Ferenc elnököt. Biró tagadta a bűncselekmény elkövetését, és arra utalt, hogy az eljárás időzítése érdekes, hiszen egy héttel korábban indítottak vizsgálatot a Nemzeti Kommunikációs Hivatal tevékenységével kapcsolatban. Hogy milyen ügyben, azt egyelőre nem lehet tudni, de itt közelebbről is megnéztük, mi jöhetett szóba:

A Telex korábbi információi szerint a vizsgálatot azután kezdték meg, hogy az Egyesült Államok szankciós listára helyezte Rogán Antalt. Mint ismert, Rogán Antal példátlan módon, hivatalban lévő miniszterként került a listára. David Pressman korábbi amerikai nagykövet egyértelműen arról beszélt a Rogán Antallal kapcsolatos korrupciós aggályaikról. Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) az NKOH-t is megemlítette a szankciók kiszabását megindokoló közleményében

Rogán bemutatásánál így fogalmaztak:

„Jelenleg a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterként számos kormányzati szervet irányít, köztük a Nemzeti Kommunikációs Hivatalt, a Digitális Kormányzati Ügynökséget és a Magyar Turisztikai Ügynökséget. Rogán pozícióját saját maga és párthűséges személyek anyagi gyarapítására használta fel. Emellett 1998 óta tagja a magyar Országgyűlésnek.

Hivatali ideje alatt Rogán megszervezte azt a rendszert, amelyen keresztül a közbeszerzési szerződéseket és állami forrásokat a saját magához és a Fidesz párthoz hűséges személyekhez irányította. Olyan mechanizmusokat alakított ki, amelyek révén több stratégiai ágazat fölötti ellenőrzést szerzett, és ezekből az ágazatokból származó bevételeket saját maga, valamint párthűséges szövetségesei javára irányította át.”

A kormány tagadja a vádakat, korábbi ígéreteik szerint lépéseket tesznek, hogy Rogán Antal lekerüljön a szakciós listáról. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!