3p

Egy minisztériumi szakember névvel és arccal beszélt róla, hogyan bontatnak el műemlék épületeket a NER urai, és fel is jelenti egykori felettesét.

Bátonyi Péter kormányfőtanácsos, műemléki referens olyasmit csinált, amit az érett NER-ben nem sokan: minisztériumi asztalától felállva adott interjút a Partizánnak, és még a saját felettesét is feljelentette – szúrta ki a 444.

félórás adásban elmeséli, hogy először próbált szakmai érvekkel hatni a feletteseire,

de egy idő után be kellett látnia: nem esetleges hibák vannak a műemlékvédelmi rendszerben, a rendszernek kifejezett célja a jól bekötött vállalkozók kiszolgálása, mozgatója pedig az „akarnokság, a műveletlenség és a korlátlan hatalom”.

Bátonyi Péter kormányfőtanácsos, aki úgy döntött, elege van
Bátonyi Péter kormányfőtanácsos, aki úgy döntött, elege van
Fotó: Youtube

Már a trailer megjelenése is elég volt Bátonyi kirúgásához, de az egykori kormányfőtanácsos emelte a tétet: rögtön a videó elején bejelenti, hogy hivatali visszaélés gyanújával feljelentést tesz

  • Gulyás Gergely, a műemlékvédelemért 2022-ig felelős Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint
  • Lánszki Regő országos főépítész, a terület új gazdája, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára ellen.

A kirúgott szakember dokumentálta három kiemelten védett budapesti műemlék épületek bontási engedélyének kiadását, amely során állítása szerint a felettesei akár a törvényt is semmibe vették a beruházók érdekei miatt. A szakemberek szerint például az Agrárminsztérium 150 éves épületének felét még akkor sem kellene elbontani, ha a Kossuth teret átépítő állami cégnek beakadt, hogy mindenképpen háromszintes mélygarázs kell alá.

A Miniszterelnökség azonban az erről szóló részletes szakértői dokumentációt figyelmen kívül hagyta, a műemléki szintet 2021-ben csökkentette, és azóta már az épület jelentős részét el is bontotta. 

Az Iparművészeti Múzeummal szemben fekvő, L-alakú telekre a tervek szerint száznál több szállodai szobát és kétszer ennyi lakást építene a Heinrich Passage Ingatlanfejlesztő Zrt, amely korábban Varga Mihály pénzügyminiszter kollégiumi szobatársa, Szabó Zoltán tulajdona volt. Bátonyi állítása szerint a műemlék raktárépületek védettségét 2019-ben úgy szüntették meg, hogy a döntést megalapozó eljárást a tárcánál egyáltalán nem folytatták le.

Az Üllői út és a Ferenc körút sarkán álló Mária Terézia (Kilián) laktanya klasszicista épületét Hild József tervezte 150 évvel ezelőtt, ennek a kétharmadát akarta elbontani a beruházó. A minisztérium saját szakemberei is ellenálltak, mert az épület nem csak építészeti, hanem történelmi emlék is.

A védelmi szint csökkentését végül úgy sikerült elérni, hogy Lánszki Regő államtitkár saját kezűleg írta alá a szakértők véleményét felülíró aktát. Ezt a névbélyegzővel lepecsételt dokumentumot a Partizán be is mutatta. A minisztériumi szakemberek ellenállását kiváltó átépítés vezető tervezője egyébként Lánszki Regő húga, Lánszki Csenge volt, a laktanya védettségét 2024 augusztusában minősítették vissza.

Bátonyi szerint amúgy a hatósági szakemberek sokszor próbálnak ellenállni a NER-ben jól fekvő, vagy egyenesen állami beruházóknak, de mindig van valaki, aki hajlandó aláírni, amit kell, a vezetők pedig már erősen kontraszelektáltak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!