Drágább jogosítványok
Kellemetlen pillanatok várnak azokra, akik februárig halogatták a kormányablakokban és okmányirodákban történő ügyintézést, ugyanis elsejétől emelkedtek a közlekedési hatósági díjak, egyebek közt a jogosítvány meghosszabbítása is többe kerül majd.
A jogosítvány kiállítása esetében korábban 4000 forintos díjat kellett fizetni, ez 6900 forintra emelkedett, míg az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltöttek esetében 1500 helyett 3000 forint lett a fizetendő összeg.
A Blikk cikkében emlékeztetett, postai díjakat vezettek be a személyazonosító igazolványokon és a lakcímkártyákon felül a jogosítványoknál is. Eddig a lakcímre való postázásért semmilyen okmány esetében nem kellett illetéket fizetni, ezentúl viszont a postai kézbesítés „kényelmi szolgáltatásnak” értelmeződik, és az igénylőknek okmányonként 2 ezer forinttal növelt díjtételt kell majd kifizetniük. A postai díjat a hatósági díjon felül kell majd megfizetni, így a jogosítványnál alapesetben 8900 forintot szükséges kifizetni.
Díjköteles lett a jogosítvány pótlása eltulajdonításnál is. Eddig bármilyen okmány esetében, ha lopás történt és erről rendőrségi jegyzőkönyv készült, a pótlás ingyenes volt. Február 1-jével azonban ilyen esetekben is ki kell fizetni a 6900 forintos díjat.
Drágább útlevelek
A 24.hu cikke szerint szintén elsejétől jelentősen drágul az útlevelek kiállítása. Eddig a normál eljárásban kért, öt évig érvényes útlevél igénylése 7500, a tíz évig érvényesé 14 ezer forintba került. A változtatás után a kiállítás ára egységesen 17 ezer forintra emelkedik. Az 5 és 10 éves kategória immár nem szerepel külön, a sürgősségi díjat ugyanakkor az igazgatási szolgáltatási díjon felül kell fizetni. Az útlevél lakcímre való postázása ugyancsak kényelmi szolgáltatás lesz, ami ebben az esetben is kétezer forintos pluszdíjat jelent.
Változás a lakcímkártyáknál
Több települési önkormányzat is közzétette az arról szóló tájékoztatást, miszerint szintén február 1-től módosult a lakcímbejelentéssel kapcsolatos ügyintézés rendje. A változtatás értelmében megszűnt a jegyzők hatásköre ezekben az ügyekben, így február 1-jétől már kizárólag a járási hivatalok intézhetik ezeket az eljárásokat.
A személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány kiállításának díja 3700 forint lett, és ebben az esetben is megfizetendő a kétezer forintos postai kézbesítési díj, hogyha az ügyfél kiküldetné magának az elkészült okmányt.
Emelkedő közteher a mezőgazdaságban
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapján figyelmeztette a gazdálkodókat arra, hogy az év eleji változásokat követően február 1-jétől ismételten emelkedett az egyszerűsített foglalkoztatásban a napi közteher mértéke. A fizetendő közteher mezőgazdasági idénymunkánál a munkaviszony minden naptári napjára, munkavállalónként, a hónap első napján érvényes minimálbér 0,75 százaléka lett, azaz az idei minimálbér alapulvételével 2200 forintra emelkedett.
Sűrűbben járnak a buszok a Budai Várba
Ugyan nem elsejétől, hanem február 3-tól, de sűríti a Budai Várba közlekedő 16-os és 216-os autóbuszokat a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). Az MTI-hez csütörtökön megküldött közleményükben azt írták, az intézkedésre a jelentős utasforgalom-növekedés miatt volt szükség.
A pesti belváros és a Vár között a 16-os és a 216-os buszok a reggeli csúcsidőszakban együttesen az átlagos 6-7 perc helyett 4 percenként indulnak, ezzel óránként és irányonként hattal több autóbusz indul a végállomásokról. A délutáni csúcsidőszakban az átlagos 4-5 perc helyett 3-4 percenként, együttesen óránként és irányonként kettővel több autóbusz indul el – írták.