Budapesten is elindul az ügyeleti rendszer
Október elsejével Budapesten is működésbe lépett az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által biztosított új ügyeleti rendszer, melynek hívószáma 1830. Az új rendszerben eltűnnek a kerület-, illetve városhatárok, így a beteget arra az ellátóhelyre irányítják, amely hozzá a legközelebb van. Budapesten október 1-től 15 helyszínen lesznek ellátóhelyek, 3 speciális gyermekellátóhely (a Heim Pál gyermekkórház, a Szent János kórház és a XIII. kerületi Révész utcai rendelő), valamint 14 mobil ügyeleti egység is működik majd.
Hétköznap délután 4 órától este 10 óráig, hétvégén és ünnepnapokon pedig reggel 8 óra és délután 2 óra között háziorvosok fogadják a betegeket az ügyeleti pontokon, azután pedig a mentők biztosítják a sürgősségi ügyeletet, ahol az orvosok mellett egyetemi végzettségű ápolók, mentőápolók, mentőtisztek is fontos szerepet kapnak.
Könnyebb hozzáférés a családtámogatásokhoz
Október elsejétől több tízezer család számára nyílik meg a lehetőség, hogy könnyebben hozzáférjen a csok pluszhoz, a falusi csok-hoz és a babaváró támogatáshoz – jelentette be még szombaton a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára.
A változtatással a speciálisan adózó, például KATA-s egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők egyszerűbben vehetik igénybe a babaváró támogatást, a csok pluszt és a falusi csok-kölcsönt – elég lesz számukra egy év speciális adózási formában eltöltött tb-jogviszony igazolása, a hitelbírálatnál pedig a bevételük legalább 50 százalékát jövedelemként tudják beszámítani, így magasabb összeget tudnak felvenni, és nagyobb értékű ingatlant vásárolhatnak.
Változás a katasztrófavédelemnél
2024. október 1-től a kormányhivatalokhoz kerültek a tűzvédelmi, vízügyi és vízvédelmi, valamint a veszélyes üzemek engedélyezési és felügyeleti hatósági és szakhatósági hatáskörei. A továbbiakban a kormányhivataloknál intézhető minden folyamatban lévő ügy, valamint az ügyfelek az új eljárásokhoz kapcsolódó kérelmeket és egyéb dokumentumokat is a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező kormányhivatalhoz nyújthatják be.
Közös képviselők
Egy korábbi kormányrendelet szerint október elsejétől kezdve, 2025 májusáig van ideje a társasházak közös képviselőinek arra, hogy nyilvántartásba vetessék magukat az illetékes hatóságnál. A döntés alapján a közgyűlés azonnali hatállyal, kötelezően felmenti a tisztségviselőt, visszavonja a társasház-kezelői, ingatlankezelői megbízatást, ha a tisztségviselő a megválasztását követően legkésőbb a jogszabályban előírt határidőn belül nem kezdeményezi nyilvántartásba vételét.
Kötelező kamarai tagság az építőipar több ágában
A Komárom-Esztergom Vármegyei Mérnöki Kamara honlapján elérhető tájékoztatás szerint október elsejével hatályba lépett a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvénynek a Mérnöki Kamarát és a kamarai szakmagyakorlást érintő fejezete. A törvény 24. §. (1) bekezdése szerint a felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök és energetikai tanúsítók 2024. október 1-től az eddigi kamarai tagsági viszony nélküli, nyilvántartáshoz kötött tevékenységüket már csak kamarai tagként végezhetik.