Az elérhető 25 pontból 23-at szerzett meg doktori disszertációjának keddi védésén az ELTE jogi kari doktori iskolájában Orbán Balázs — számol be róla a 24.hu. A máskülönben visszafogott érdeklődésre számot tartó tudományos esemény azért váltott ki kíváncsiságot, mert a dolgozattal szemben plágiumvád fogalmazódott meg, ezt azonban az opponensek és a bírálóbizottság nem találta megalapozottnak.
A bírálóbizottság álláspontja alapján elfogadható, hogy a dolgozat egy része korábban egy társszerzővel közös tanulmányban megjelent, és bár nem megszokott, az is elfogadható, hogy ez hivatkozásként nem, csak az irodalomjegyzékben szerepel. A dolgozatot ezen túlmenően színvonalasnak, relevánsnak tartották.
Joguk van hozzá
Rácz András, aki korábban a plágium lehetőségét feltárta, így kommentálta Facebook oldalán: „A mai doktori védés során senki sem cáfolta a kritikáimat. Ehelyett az ELTE lényegében úgy döntött, hogy náluk ez belefér. Nagyon fontos elem: teljes mértékben joguk van hozzá.”
„Ahogyan korábban leírtam, ha bizottsági tag lettem volna, én erre a dolgozatra nem adtam volna meg a fokozatot – de természetesen elfogadom, hogy a dönteni hivatottak másként döntöttek.
A vita hozzátartozik a tudomány normális működéséhez, és elengedhetetlen a fejlődéshez is. Ebben a vitában most nem az én álláspontom nyert – de ezzel nincs semmi baj. Teljesen normális. A tudomány ilyen műfaj.
Ami nekem személyesen fontos: a mai védés során senki, egyetlen opponens vagy hozzászóló sem bizonyította, hogy ne lett volna igazam abban, hogy a disszertáció legalább kilenc oldal, nem hivatkozott átvételt tartalmaz és hogy az eredmények legalább részben biztosan nem Orbán Balázs önálló munkája.
A bizottsági tagok mindezt elfogadhatónak ítélték, ehhez joguk van — ám nem bizonyították az ellenkezőjét, és nekem ez számít. A tényekben tehát nem tévedtem” — teszi hozzá Rácz András.