3p

Sonnevend Júlia Sárm című könyve a politikai vezetők hitelességét és vonzerejét vizsgálja. Egy interjúban Orbán Viktor és Magyar Péter sármját elemezte.

Sonnevend Júlia, a New York-i New School for Social Research docense új könyvében, a Sármban a politikai vezetők személyes vonzerejét és hitelességét elemzi. A 444.hu-nak adott interjújában a kutató elmondta: a sárm és a karizma közötti különbség alapja a távolság és közelség.

„A karizma kapcsán Winston Churchill, Ronald Reagan jut az ember eszébe. A nagyívű, retorikus performanszaik révén a közönségtől távol, egy majdnem istenszerű figura rajzolódik ki. Nem véletlen a karizma vallásos eredete. Ehhez képest most teljesen más médiakörnyezetben élünk, folyamatosan kapjuk a képeket, videókat, szövegeket, elképzelheted, hogy egy térben vagy velem, vagy bárkivel. Épp ezért sokkal könnyebb elképzelni azt is, hogy a politikus olyan, mint a szomszédod, és bármikor megihatsz vele egy kávét vagy egy sört” – magyarázta.

 

Árulkodó, apró részletek?
Árulkodó, apró részletek?
Fotó: Roland Allain/Európai Parlament

A mai médiakörnyezetben a politikusok hitelességét folyamatosan próbára teszi a konstruált környezet. Sonnevend szerint ez különösen nehéz feladat. „Mindenki tudja, hogy egy konstruált médiakörnyezetben élünk. Ha valakit megkérdezel, hogy amit a médiában lát, az valódi, igaz-e, azt fogja mondani, hogy nem valódi, hanem egy konstruált dolog. De ha az a kérdés, hogy milyen legyen egy politikus, akkor arra az a válasz, hogy legyen önmaga, legyen autentikus. A kettő között hatalmas a kontraszt, azt várjuk el a politikustól, hogy egy teljesen fake környezetben legyen állandóan önmaga.”

A hitelesség fontosságát azzal érzékeltette, hogy a választók sok mindent megbocsátanak, de az autentikusság hiányát nem tolerálják. „A szavazók rengeteg mindent megbocsátanak, de ha sokáig nem tűnik autentikusnak egy politikus, azt már nem.”

A beszélgetésben szóba került Orbán Viktor és Magyar Péter politikai viszonyának elemzése is. Sonnevend szerint a két politikus sármja ma már csak egymás viszonylatában értelmezhető.

„Magyar Péter az alternatív, fiatalabb, dinamikusabb erőt testesíti meg, szemben Orbánnal, aki most a túlsúlyos establishment szerepébe került. Az ikonikus pillanat Orbán Schwarzeneggeres gyúrása volt, ami egyértelműen megmutatta, hogy a miniszterelnöknek muszáj reagálnia Magyarra. Magyar már a testével azt kommunikálja, hogy itt van egy új, alternatív, fiatalabb erő.”

Sonnevend történelmi párhuzamot vont: „Élesen él bennem Horn Gyula és Orbán Viktor 1998-as vitája, ahol Orbán vizuálisan már önmagában nyert azzal, hogy ő volt a fiatalabb, dinamikusabb karakter, szemben a kommunista múltú, Orbánhoz képest megkopott, establishmentet képviselő Horn Gyulával. Hirtelen Orbán hasonló helyzetben találta magát, de most ő a túlsúlyos establishment, akit már megszoktunk, szemben ezzel a Balatont átúszó, teniszező, palacsintát dobáló fickóval.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!