Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Orbán Viktor: a Fico-merénylet után erős hit kell, hogy higgyünk az EU-ban - Ez volt a kormányfői interjú percről percre
A magyar kormányfő a szlovák kollégája elleni merényletről, a háború fejleményeiről és a kínai elnök látogatásáról is beszélt a rádióban.
Előzmények
Robert Fico ellen szerda délután követtek el merényletet, a műtét sikeres volt, de a szlovák kormányfő állapota még mindig nagyon súlyos.
A kínai elnök látogatását pedig itt foglaltuk össze:
Erőszak
Orbán Viktor szerint először arra emlékeztetett, amikor Zoran Đinđić korábbi szerb kormányfőt lőtték le. Úgy vélte, Európában egyre több az erőszak, a terrorcselekmények több ártatlan európait is megöltek. A háborúval pedig elkezdték átformálni az emberek gondolkodását – mondta a magyar miniszterelnök, aki szerint nem vesszük észre, mennyire megváltozott a gondolkodásmód. Szerinte az az EU első számú küldetése a béke, második a jólét, emiatt csatlakozott számos ország ehhez a közösséghez. A merénylet után erős hit kell, hogy ezt a meggyőződést fenntartsuk.
Fico hiányozni fog a kampánycsapatból
Robert Fico továbbra is élet-halál között van, imádkozunk és drukkolunk neki – mondta Orbán Viktor, majd kampány üzemmódba kapcsolt, mert szerinte a mostani időszakban nagyon kellene Fico és a békepárti Szlovákia, ő nagyon fog hiányozni az EP-választások előtt.
„Háborúpárti”, tehát „baloldali” az elkövető
Nekünk most kétszeres erővel kell dolgoznunk – mondta a magyar kormányfő, aki „háborúpártinak”, ezért „baloldalinak” nevezte az egyébként soviniszta szlovák milicista szervezethez is kötődő merénylőt.
Nem a NATO-misszióra
Háborúpárti, Soros – sorolja Orbán Viktor, aki szerint fegyverüzlet miatt ment Ukrajnába Alex Soros és Antony Blinken. A miniszterelnök szerint a NATO ukrajnai missziót szervez, amitől „libabőrös lesz a háta”, mert a szervezet egy védelmi szövetség.
A kormányfő szerint a NATO keretében 100 milliárd dollár „összedobásáról” is szó van. A háború megoldását csak a tárgyalóasztalnál és a tűzszünetben lehet megtalálni – sütötte el a klisét Orbán Viktor, aki szerint ez a tétje az európai parlamenti választásnak. A háború szerinte a gazdaságot is lerombolja, ha bemegyünk a boltba, „mindenhol háborús vannak”.
A NATO-főtitkár Magyarországra érkezik, az olaszok lehetnek az új szövetségesek
Jens Stoltenberg NATO-főttkár Magyarországra jön még az EP-választások előtt, ennek jelentősége van – közölte Orbán Viktor. Úgy véli, a minket körülvevő nagyhatalmak érdeke, hogy berángassanak minket a háborúba, ahogy az elmúlt században kétszer is, ő eltökélte, hogy most nem lesz így. Magyarországnak békepárti egységet kell mutatnia, ezért megismételte az „aki a Fideszre szavaz, a békére szavaz” rogáni kampányszlogent. Orbán Viktor azt is közölte, Robert Fico helyett keres új szövetségeseket, például az olaszok személyében, akik – mint mondta – fegyvereket ugyan küldenek Ukrajnának, de katonát nem.
Hszi elnök látogatása: Magyarország mint találkozási pont, ideológia kizárva
Hszi Csin-ping kínai elnök látogatásáról azt mondta, a keleti nagyhatalom gazdasági ereje megduplázódott, míg az EU elvesztette 20 százalékát. Emellett azt is felidézte, a keleti technológia is számos területen a világ élmenyőzébe tartozik. „Nem akarom a magyar gazdaság érdekeit ideológia vagy geopolitika alá rendelni” – mondta a kormányfő. Hozzátette, azt szeretné, ha a fejlett nyugati és fejlett keleti technológia között Magyarország lenne a találkozási pont. Azt is közölte, most már nemcsak gyártani, hanem kutatni is fognak hazánkban a kínaiak. Mérföldkőnek nevezte Hszi Csin-ping látogatását a magyar kormányfő.
Blokkosodás kizárva
A blokkosodást mint kockázatmentesítést Orbán Viktor elutasítja, a németek is együttműködnek a kínaiakkal. Nagy sikernek nevezte a miniszterelnök, hogy Hszi elnök meghívta Magyarországot, vegyen részt a kínai gazdaság modernizációjában.
Vége
A beszélgetés véget ért, köszönjük, hogy követték tudósításunkat.