Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerda éjjel benyújtotta a parlamentnek a helyi önazonosság védelméről szóló törvényjavaslatot. A 24.hu cikkében emlékeztetett, ez az a Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által kidolgozott jogszabály, amivel eszközöket adnának az önkormányzatoknak, hogy korlátozhassák, ki költözhet be a településükre.
A közzétett tervezet szerint az önkormányzat a törvény keretei között szabadon dönt a kívánt lakosságszámáról és a jogvédelmi eszköz igénybevételéről, viszont csak évente egyszer változtathatja meg a betelepülést szabályozó tartalmi feltételeket.
A betelepülőkre vonatkozó tilalom nem terjed ki arra, aki
- egy helyi lakos hozzátartozója vagy a településről származik,
- életének első 10 évében maga vagy valamelyik hozzátartozója legalább 1 évet a településen élt,
- állami vagy önkormányzati foglalkoztatott, és munkavégzés miatt költözik a településre,
- elemi csapás vagy baleset miatt otthontalanná vált,
- lakáscélú állami támogatással szerzett ingatlant (ilyen a CSOK plusz),
- egyházi alkalmazott,
- a településen tanul,
- a településen hitéleti, egészségügyi, sport, szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi vagy büntetés-végrehajtási intézményben vagy intézetben él.
Lakosságszámtól függ
A portál cikkében kiemelte, a tervezet szerint az önkormányzat csak akkor alkalmazhatja a jogvédelmi eszközöket, ha rendeletben megállapította a kívánt lakosságszámot, és a lakosságszám elérte vagy meghaladta ezt a számot. A lakosságszámot külön településrészeken is meghatározhatja az önkormányzat. A kívánt lakosságszám nem lehet kevesebb, mint a településre vonatkozó, KSH által közzétett 2025-ös lakosságszám.
Fotó: MTI
Mit léphet az önkormányzat?
A Semjén Zsolt által benyújtott jogszabály-tervezet arról is rendelkezik, milyen eszközök vannak az önkormányzatok kezében. Ezek közé tartozik, hogy az önkormányzat az elővásárlási jog biztosításával, a lakcímlétesítés tilalmával vagy feltételhez kötésével és az adóztatás kiterjesztésével korlátozhatja a beköltözést.
Az elővásárlási jog első körben az önkormányzatot illeti meg, de a telekszomszédnak és a település bármely másik lakója számára is biztosítható.
A 24.hu kiemelte, az önkormányzat továbbá rendeletben előírhatja, hogy a betelepülő egyáltalán nem, vagy csak feltételekkel szerezhet lakcímet a településen, valamint az önkormányzat adófizetési kötelezettséghez is kötheti a betelepülést.