A Népszava szerint ellenséges attitűddel és udvariatlan viselkedéssel szembesültek Budapesten az Európai Parlament (EP) képviselői, akik a jogállamiság helyzetét vizsgálták háromnapos látogatásuk során. Az ötpárti delegáció az úgynevezett 7. cikkelyes eljárás keretében érkezett Magyarországra, hogy felmérje, miként érvényesülnek az alapvető uniós értékek. Az eljárás végén akár hazánk uniós szavazati jogának felfüggesztésére is sor kerülhet, bár ehhez a tagállamok egyhangú döntése szükséges.
A küldöttség tagjai civil szervezetekkel, újságírókkal, bírókkal és állami szereplőkkel is találkoztak, de az Alkotmánybíróság, a Kúria és az Alapvető jogok biztosa elutasította a megkeresésüket. A legmagasabb szintű egyeztetést Zsigmond Barna Pállal, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkárával tartották. Tineke Strik, a delegációt vezető holland zöldpárti politikus szerint valódi vitára nem volt lehetőség, a hatóságok inkább más országok példáit emlegették.
Michał Wawrykiewicz lengyel néppárti képviselő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány szelektíven hajtja végre az uniós bírósági ítéleteket. Sophie Wilmès belga liberális képviselő a médiahelyzetet bírálta: elmondása szerint a reklámbevételek 80 százaléka kormányközeli médiumokhoz kerül, miközben a független sajtót támadások érik.
A delegáció szerint az Európai Bizottságnak lehetősége lenne fellépni a Budapest Pride esetleges betiltása ellen, kérve a gyermekvédelminek nevezett törvény egyes részeinek felfüggesztését a bírósági döntésig.