A péntek éjféli határidő ellenére nem küldte el a magyar kormány, hogyan felelne meg az uniós menekültügyi szabályoknak – írta meg az Euronews hétfői, Anitta Hippernek feltett kérdése alapján a Telex. Az Európai Bizottság szóvivője nem árulta el, hogy mi lesz ha a magyar kormány a végtelenségig húzza a válaszadást, de kollégája, Ujvári Balázs elmondta: a büntetéseket egy 45, majd egy 15 napos határidejű felszólítás után egyszerűen levonhatják a tagállamnak félretett támogatásból.
2020 decemberében született egy európai bírósági döntés, amely megállapította, hogy a magyar menekültügyi szabályok több tekintetben összeegyeztethetetlenek az uniós joggal, többek közt ide tartoznak az azóta bezárt tranzitzónák is. Az EB 2022 februárjában keresetet nyújtott be, amelyben azt kérte az EU bírói testületétől, hogy állapítson meg átalányösszeget és napi pénzbírságot a verdikt figyelmen kívül hagyása miatt. Az EU bírósága végül június 13-án szabott ki büntetést, amiért a magyar kormány nem tartotta be az uniós menekültügyi szabályokat.
A bíróság egyrészt napi egymillió eurós büntetést rótt ki, a magyar kormánynak pedig három hónapja volt rá, hogy az Európai Bizottságnak jelezze, hogyan hozná összhangba a hazai szabályokat az uniósakkal. Ha nem tesz így vagy nem megfelelő a válasza, visszamenőleg behajthatják a büntetést. Most csaknem százmillió eurónál, jelenlegi árfolyamon több mint 36 milliárd forintnál járunk, a bírság pedig folyamatosan tovább nő napi egymillió euróval.
A bíróság emellett egy 200 millió eurós átalánybüntetést is kiszabott a magyar kormányra. Ennél szeptember 17-én – azaz ma – jár le a második felszólítás, így onnantól automatikusan levonhatják a Magyarországnak kifizethető uniós támogatásokból.
Ezt az ítélet és az uniós szabályok értelmében már sehogyan sem kerülheti el a kormány, vagy kifizetés vagy a levonás jön.