A brit cégeket arra figyelmeztetik, hogy IT-állások betöltésekor videós vagy személyes interjúkat folytassanak, hogy elkerüljék az észak-koreai álalkalmazottak felvételét.
Elemzők szerint az Egyesült Királyság célpontjává vált az Észak-Korea által bevetett ál-IT-munkavállalóknak. Ezeket az embereket általában távmunkára veszik fel, így elkerülhetik a lebukást, és a fizetésüket továbbíthatják Kim Dzsongun rezsimjének.
A Google egy friss jelentésében arról számolt be, hogy tavaly egyetlen észak-koreai munkavállaló legalább 12 különböző személyazonosságot használt Európában és az Egyesült Államokban. Olyan állásokra jelentkezett, amelyek a védelmi iparhoz vagy kormányzati szektorhoz kapcsolódtak, egy szintén terjedő új módszer szerint pedig az ál-szakemberek azzal fenyegetőznek, hogy elbocsátás esetén érzékeny céges adatokat hoznak nyilvánosságra.
Fotó: Depositphotos
John Hultquist, a Google fenyegetés-elemző csoportjának vezető szakértője a Guardiannek azt mondta: Észak-Korea azután fordult Európa, azon belül is főként az Egyesült Királyság felé, hogy az Egyesült Államokban nehezebbé vált ez a csalási módszer.
A csalás gyakran „segítőkön” keresztül valósul meg – olyan személyeken, akik fizikailag jelen vannak abban az országban, ahol a cég – tudtán kívül – alkalmazza az észak-koreai ügynököt. Ezek a segítők biztosítják például a hamis útleveleket és a hivatalos postacímet, ahová a felvétel után a cég elküldi a munkavégzéshez szükséges laptopot.
Ezt a laptopot aztán olyan személy használja, aki rendszerint nem is abban az országban él, ahol a segítő. Emellett az álalkalmazottak kihasználják azokat a munkahelyeket is, amelyek lehetővé teszik a saját eszköz használatát, mivel ezek nehezebben követhetők nyomon.
Hozzátette: ha a cégek személyesen vagy videón keresztül interjúztatnák a jelentkezőket, azzal jelentősen megnehezítenék az észak-koreai álmunkások felvételét.