3p

Nem számít, hogy egyedül vagy párkapcsolatban élnek.

A nők és férfiak esetében jól érzékelhető politikai és világnézeti különbségek hátterében sok esetben az húzódhat meg, hogy a nemek hétköznapi valóságérzékelése, valóságképe is alapvetően eltér. Az IDEA Intézet reprezentatív vizsgálataiból származó eredményeket szemlézett az Átlátszó, amelyek érzékletesen mutatják meg, hogy a hétköznapok megélése hogyan tér el a nők esetében, illetve azt is, hogy ezek az eltérések részben a magyar társadalom strukturális szerkezetéből, szociokulturális „kódjaiból” fakadnak.

Messze még a nemek közötti egyenlőség a házimunka terén
Messze még a nemek közötti egyenlőség a házimunka terén
Fotó: Depositphotos

Az IDEA Intézet felmérése szerint a nőknek majdnem fele (46 százalék) úgy látja, a nemekkel kapcsolatos társadalmi normák sokszor akadályozzák az egyéni szabadságot, korlátozzák a jogokat, a férfiaknak azonban csak kevesebb mint egyharmada gondolkodik hasonlóan (29 százalék). 

Sokatmondó, hogy miközben a férfiak között a jog– és szabadság korlátozást érzékelők eleve alacsonyabb aránya is enyhén csökkenő tendenciát mutat az életkor növekedésével, addig a nők körében e csoport aránya idősebbek és fiatalabbak között is hasonlóan magas, 50 százalék közeli.

Az eredmények azt mutatják, hogy a jogok és a szabadság nemek szerinti korlátozottságát, férfiak és nők között is, az átlagnál sokkal inkább érzékelik a fővárosban élők, illetve a diplomás felnőttek. Valószínű, hogy ebben az esetben nem arról van szó, hogy ezekben a társadalmi csoportokban kiemelkedően rossz lenne a nők helyzete Magyarországon. Sokkal inkább annak jeleit láthatjuk, hogy a nemek egyenjogúságával kapcsolatos valóság érzékelést is jelentős mértékben befolyásolja az egyéni, szocializációs háttér, szociokulturális környezet.

Az eredmények továbbá azt mutatják, hogy a nők biztonságérzete általában alacsonyabb szinten áll a férfiakénál. A férfiak bő egynegyede, a nőknek viszont több, mint egyharmada azon a véleményen volt, hogy az utóbbi években romlott a közbiztonság. Beszédes, hogy a válaszok alapján a magyarországi nők több mint egynegyede sötétedés után nem szívesen megy egyedül utcára a lakóhelyén – ugyanez a férfiaknak csak alig több mint egytizedére jellemző. 

A vizsgálat fontos tapasztalata, hogy akár párkapcsolatban élnek, akár nem, a nők majdnem kétszer annyi időt fordítanak összességében a háztartási munkákra, mint a férfiak, és a nemek közötti munkamegosztás leginkább a 30 év alattiak körében aránytalan. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!