3p

Jan Lipavsky cseh külügyminiszter hosszan beszélt az orosz–ukrán háborúról és Orbán Viktor magyar miniszterelnök lépéseiről is.

Nem szabad megsérteni Ukrajna területi egységét, mert a következmények súlyosak lehetnek – figyelmeztetett Jan Lipavsky cseh külügyminiszter abban az interjúban, amelyet pénteken között a Mladá Fronta Dnes című független cseh napilap.

Szerinte az az orosz álláspont, hogy a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz csatolását, „csak a Pandora-szelencéjének felnyitását eredményezné”. „Ez pontosan az a müncheni forgatókönyv, amely 1938-ban nemhogy nem akadályozta meg a második világháborút, hanem éppen ellenkezőleg, annak a kitöréséhez vezetett. Ez az, amitől valóban óvni szeretnék” – jelentette ki a miniszter a megválasztott új amerikai államfő azon kijelentését kommentálva, hogy 24 órán belül lezárja az ukrajnai háborút. „(Donald) Trump és emberei arról is beszélnek, hogy a békét (Ukrajnában) erővel kell elérni. Ebben bizonyára van ráció, mert (Vlagyimir) Putyin, aki naponta az emberek ezreit küldi ki a frontra meghalni, valószínűleg csak az erő nyelvén ért” – tette hozzá.

„Putyin, aki naponta az emberek ezreit küldi ki a frontra meghalni, valószínűleg csak az erő nyelvén ért”
„Putyin, aki naponta az emberek ezreit küldi ki a frontra meghalni, valószínűleg csak az erő nyelvén ért”
Fotó: Depositphotos

Arra a kérdésre válaszolva, milyen szerepet játszhat az ukrajnai béketárgyalásokon Orbán Viktor magyar kormányfő, aki az idén már Trumppal és Putyinnal is találkozott, Jan Lipavsky kifejtette:

„December közepén talán már értékelhetjük a magyar európai uniós elnökséget, az ukrajnai háború vonatkozásában sok eredményt nem látok. Nincs tudomásom arról, hogy Orbán (Viktor) kezdeményezéseinek bármiféle hatása lenne a reális helyzetre, hogy bármi módon közelebb hozták volna a békét. Ellenkezőleg, annak vagyunk tanúi, hogy Magyarország akadályoz néhány olyan intézkedést, amelyeket európai szinten tudnánk elfogadni.”

A cseh külügyminiszter továbbá azt mondta: „...ebben nem látom semmiféle nagy jelentőségét Orbán (Viktornak). Inkább úgy értékelem nyilatkozatait, hogy azok célja egy érdekes Magyarország kép kialakítása”.

A cseh–szlovák kapcsolatok megromlásának okait firtató kérdésre Jan Lipavsky azt válaszolta: Csehország és Szlovákiai valóban nagyon közeli országok, csak most éppen háttal állnak egymásnak, az egyik a Nyugat, a másik pedig Kelet felé tekint. Példaként felhozta: mandátumának ideje alatt ő már háromszor tárgyalt az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák partnere, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott háromszor. Mindezek ellenére úgy véli, hogy a szlovákokkal továbbra is minden szinten tárgyalni kell. „Úgy gondolom, Csehország ma már nyugodtan elmondhatja magáról, hogy nyugat-európai ország” – szögezte le. Szerinte Csehország ma már egy öntudatos állam, amely minden európai országgal tárgyalóképes, s nem kell csak a hozzá közel eső közép-európai régióra korlátoznia magát.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!