A rádiós beszélgetés fő témája az uniós csúcstalálkozó és Ukrajna csatlakozási tárgyalásának megkezdése.
Orbán Viktor megmagyarázta pálfordulását Ukrajna ügyében - Ez volt a kormányfő interjúja percről percre!
Péntek reggel ismét a közmédia vendége a miniszterelnök.
Az előzmények
Orbán Viktor a napokban az Országgyűlésben elmondott beszédében még harcosan ellenezte, hogy az Európai Unió kezdje meg a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával, ugyanis északkeleti szomszédunk még nem teljesítette az ehhez szükséges feltételeket.
A magyar kormányfő kezében ott volt a lehetőség a csatlakozási tárgyalások megkezdésének megakadályozására, ennek ellenére a miniszterelnök nem élt ezzel a lehetőséggel, kivonulásával nem feküdt keresztbe a másik huszonhat tagállam egyhangú döntésének.
Megvették?
A Klasszis Média állandó geopolitikai szakértője, Káncz Csaba szerint az uniós források egy részének zárolás alól történő feloldása volt az ára annak, hogy a miniszterelnök nem élt ellenvetéssel.
Ám lehet, hogy ez a 10,2 milliárd nem is elég a magyar kormányfőnek?
A kormányfő politikai igazgatója, Orbán Balázs azonban tagadja ezeket.
Kezdődik az interjú
Az interjút a közmédia brüsszeli stúdiójából közvetítik. A riporter emlékeztetett, Orbán Viktor két hete azt mondta, nem támogatja a kérdés napirendre tűzését sem. A kormányfő azt válaszolta, nyolc órán keresztül próbálta meggyőzni a másik huszonhat tagállamot, az ő fő érvük az volt, hogy Magyarország nem veszít semmit, ugyanis a tagsághoz a magyar parlament ratifikációja is kell. A miniszterelnök szerint körülbelül 75 alkalom van arra, hogy megállítsa a csatlakozási folyamatot. Ezeket felvetve hagyta el a termet a szavazáskor.
Behúzhatják a kéziféket
Rögtön akartak is adni 50 milliárd eurót Ukrajnának, ez ellen azonban ő vétót emelt. Felvetődött, hogy a másik huszonhat tagállam mennyire volt egységes, Orbán Viktor szerint ha ő más népek álláspontjára hivatkozna, az „beavatkozás lenne az ő ügyeikbe”. A miniszterelnök szerint ha kell, „a kéziféket Magyarország be fogja húzni”.
Rossz döntés
Orbán Viktor folyamatosan a „rossz döntés” kifejezést ismétli, és felidézi, a migráció kérdésében is „rossz döntést” hozott az Európai Unió, illetve a szankciókat is „rossz döntésnek” nevezi.
Uniós büdzsé
Megint közös hitelt akar felvenni az Európai Unió – idézi fel Orbán Viktor, aki szerint hiba, hogy nem egyformán férnek hozzá a tagállamok ehhez a Covid idején felvett hitelösszeghez. A kormányfő szerint nem pénzt kellene adni a háború folytatására, hanem tűszünetre és békére lenne szükség. A miniszterelnök szerint ez a magyarok pénze is lenne, ezért el se indulhatunk ezen az úton.
Amerikát támogatjuk?
A miniszterelnök nem tudta (nem is akarta) cáfolni az amerikai külügyminiszter azon kijelentését, hogy az Ukrajnának juttatott pénzek az amerikai hadiipart, az ottani GDP-t növelik.
Jobb későn, mint soha…
…vélekedett Orbán Viktor arról, hogy az EU feloldott Magyarország elől zárolt 10,2 milliárd eurót. A kormányfő szerint az elmúlt időszak bizonyította, hogy Magyarország az uniós pénzek nélkül is működik, és „ha el nem rontjuk”, akkor jövőre az uniós átlagnál nagyobb gazdasági növekedést érhetünk el. Hozzátette, a magyar parlament dönthet arról, hogy ebből mennyi megy pedagógusbér-emelésre, a kkv-k támogatásásra stb.
Majd februárban
A februári csúcson dönthetnek az uniós büdzsé módosításáról, a kormányfő szerint ekkor dönthetnek arról, hogy Magyarországnak meg kell kapni minden neki járó pénzt, nem a harmadát meg a felét, hanem az összeset.
A lábak között beguruló dollárok
A miniszterelnök úgy véli, a magyar alkotmány stabil lábakon áll, ám az egerek a lábak között bejöttek, a dollárok begurultak, a szuverenitásvédelmi törvény reményei szerint ennek gátat tud vetni a jövőben. Orbán Viktor szerint a tiltakozás a „zsoldosok tiltakozása”, és „ennél szebb önvallomást” elképzelni sem tud.
Konzultáció
A kormány köteles a magyarok véleményét képviselni, mint fogalmaz, nem a kormány alakítja a közvélekedést, a nemzeti konzultációban pedig az emberek részt vehetnek a döntéshozatalban. Ez a kormányfő számára erőt és legitimitást ad például akkor, amikor megvétózza az Ukrajnának szánt összegek folyósítását – mondta. Orbán Viktor közölte, a végén a magyarok álláspontja fog érvényesülni például Ukrajna csatlakozásának kérdésében is, amiről a magyarokat képviselő magyar parlament fog véleményt mondani.
Vége
A beszélgetés véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak!