3p

Érdekes estéje volt csütörtökön Orbán Viktornak – de mit gondolnak a nemzetközi szereplők?

Ahogy arról cikkünkben is írtunk, a magyar miniszterelnök Ukrajna EU-s csatlakozási tárgyalásainak elindítását nem vétózta meg, hanem végül kivonult a teremből, és távollétében szavazta meg a többi tagállami vezető a lépést. Ezzel szemben az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós, további támogatási csomagot megvétózta, így a kérdésben a jövő évben folytatódnak a tárgyalások. A Politico cikkében idézett Orbán Viktor két lépésével kapcsolatos reakciókat.

Már januárban?

Mark Rutte, leköszönő holland miniszterelnök már csütörtök délelőtt, az EU-csúcsra érkezve is megemlítette a magyar álláspontot, akkor egyebek mellett úgy fogalmazott, hogy az Ukrajnával kapcsolatos döntéshozatal blokkolása Magyarországnak is nagy kárt okozna. Szerinte a kérdés nem az volt, hogy meg lehet-e győzni Magyarországot, hanem az, hogy mit lehet közösen tenni azért, hogy megállapodás szülessen egy biztonságos Európa érdekében.

Rutte álláspontja a cikk szerint lényegesen nem változott a támogatási csomag megvétózása után sem, újságíróknak nyilatkozva péntek reggel kijelentette, optimista afelől, hogy már januárban megszülethet a megállapodás.

Felemás eredményt hozott a csütörtök este Orbán Viktornak. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Felemás eredményt hozott a csütörtök este Orbán Viktornak. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Kettő már nem fért volna bele

Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor végül csak az egyik kérdésben engedett, a portálnak névtelenül nyilatkozó, a tárgyalások tartalmát tekintve tájékozott tisztviselő így értékelte a helyzetet:

két engedmény egy csúcstalálkozón túl sok lett volna ahhoz, hogy otthon, Magyarországon eladja.

A cikk emlékeztet, Olaf Scholz német kancellár meglepő, de előre egyeztett lépése, amellyel azt javasolta, hogy a miniszterelnök a szavazás idejére távozzon a teremből, garantálta annak sikerét, hogy a távollétében egyhangú döntés születhessen.  Egy meg nem nevezett uniós diplomata ezzel kapcsolatban kijelentette:

egy olyan kis ország, mint Magyarország, politikailag nem sokat tehetett, hogy valóban megakadályozzon egy ilyen fontos döntést.

Mindez persze nem akadályozta Orbán Viktort abban, hogy már csütörtök esti videójában, valamint a péntek reggeli, szokásos rádióinterjújában is vehemensen kritizálja a másik 26 tagállamának döntését, hangoztatva a kormány azon álláspontját, miszerint „Magyarország nem akart részese lenni ennek a rossz döntésnek”.

Nem kapott semmi pluszt

A beígért vétó elmaradása mellett sokakban felmerült a kérdés, hogy mit kaphatott a magyar kormány mindezért: a Politico cikke szerint úgy tűnik, hogy csütörtökön Orbán Viktor önként, magától lemondott az Ukrajnával kapcsolatos vétójogáról.

Az uniós vezetők és diplomaták tagadták, hogy a miniszterelnök bármilyen kompromisszumot kapott volna azért, hogy a kulcsfontosságú pillanatban elhagyja a termet – már persze ha nem számolunk azzal a 10,2 milliárd eurós forrásrészlettel, amelyet az Európai Bizottság szerdán oldott fel. Ezzel pedig tulajdonképpen ki is derült, hogy mekkora volt az árcédula a magyar vétón.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!