Orbán Viktor szövetségesét a Patrióták európai parlamenti pártcsoportjában, Marine Le Pent, a francia szélsőjobboldal vezetőjét az a veszély fenyegeti, hogy eltiltják a 2027-es elnökválasztáson való részvételtől, amennyiben bűnösnek találják uniós források elsikkasztásában. A több mint egy évtizede húzódó nyomozás a végéhez közeledik. Le Pent és a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National, RN) mintegy húsz tagját azzal vádolják, hogy több millió eurót irányítottak át az európai parlamenti asszisztensek számára elkülönített alapokból, hogy Franciaországban párttagjaik bérét fedezzék—írja laptársunk a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár.
A múlt héten a párizsi ügyészek azt javasolták a bíróságnak, hogy valamennyi vádlottat öt évre tiltsák el a közhivataloktól, összhangban azzal a 2016-os törvényével, amely automatikusan eltiltja azokat a politikusokat, akiket bűnösnek találtak közpénzekkel kapcsolatos visszaélésekben. Sőt: e tilalom akkor is érvényben maradna, ha a védelem fellebbez.
Magát a pártot 2 millió, Le Pent pedig 300 ezer eurós pénzbírsággal, valamint öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtanák. Az RN fenntartja, hogy az alkalmazottakat törvényesen alkalmazták parlamenti asszisztensként, és már több mint 1 millió eurót visszafizettek az EU parlamentjének. A tárgyalás november 27-ig tart.
A trónkövetelő?
Marine Le Pen számára az eltiltás katasztrofális lenne, azonban a párt már nem csupán egyetlen jelöltre támaszkodik. A párt új vezetője, Jordan Bardella, 16 évesen csatlakozott az RN-hez, és 23 évesen az Európai Parlament tagjává választották. Három évvel később Le Pen személyesen adta át neki a pártelnöki posztot. Bardella ma az RN legfőbb arca, és idén, mindössze 28 évesen, miniszterelnök-jelöltként is szerepelt az előre hozott választásokon.
Bár a pártnak nem sikerült áttörnie a baloldali és liberális szavazók által felépített blokkon, amely gátat szabott a szélsőjobb hatalomra jutásának, de az RN ma több országgyűlési mandátummal rendelkezik, mint a párt történetének bármely pillanatában, és e pártnak van a legnagyobb frakciója az alsóházban.
Bardella története – egyedülálló anya által nevelt fiúról, aki egy elszegényedett, bevándorlók lakta párizsi külvárosból jutott Franciaország egyik legnépszerűbb pártjának élére – szimbolikus értékű a szélsőjobboldal számára. A történetet könyvében is feldolgozta, amelyet a Vincent Bolloré tulajdonában lévő jobboldali kiadó jelentetett meg.
Azonban ez az ismerős történet aligha jöhetett volna el jobbkor a francia szélsőjobb számára, mint most amikor Marine Le Pen olyan tárgyalás elé néz, amely veszélybe sodorja politikai jövőjét és összetörheti a reményét, hogy Emmanuel Macront követi az Elysée-palotában.
Nem csoda hát, hogy a könyvkörút körüli felhajtás arra kényszeríti Le Pen pártfogoltját, hogy szembesüljön a gyors politikai felemelkedését övező kérdéssel: vajon keresi-e már a palotapuccs lehetőségét?
Jordan Bardella hétfőn kijelentette, a Brussel Signals beszámolója szerint, hogy a következő országos választáson minden RN jelöltnek büntetlen előéletűnek kell lennie. Ezt akkor mondta, amikor a legutóbbi francia törvényhozási szavazáson bizonyos RN jelöltek vitatott múltjáról faggatták. „Minden RN jelöltnek tiszta lappal kell rendelkeznie” — állította Bardella.