Franciaország törvényhozási lebénulását könnyebb lenne kezelni az EU számára, ha a francia-német motor másik fele jól működne. De ez nem így van.
Miután a német koalíció mindhárom pártja gyenge európai választási eredményt ért el, és együttesen a szavazatok mindössze 31 százalékát szerezték meg, Olaf Scholz kancellárnak sikerült megegyeznie a 2025-ös költségvetés tervezetéről, és ezzel - legalábbis egyelőre - elhárította a válságot, amely akár a kormánya bukását is okozhatta volna. Scholz ezt talán túlélte, de a belpolitikailag meggyengült Németország és Franciaország kérdéseket vet fel az európai vezetésről.
Ha a különböző pártok álláspontjai nem változnak, akkor nem látszik stabil kormány Franciaország számára, sőt Párizs "politikailag nagymértékben megbénulhat" - áll a berlini Nemzetközi és Biztonsági Intézet (SWP) közleményében.
Fotó: MTI/AP
Az SWP szerint egy "kisebbségi "Macron 2.0" kormány" "aligha tudna többséget szerezni politikai projektjeihez". Az elnöknek ezért "sokkal óvatosabban kell majd eljárnia az európai politikában", "el kell majd kerülnie a túlságosan nagyszabású reformkezdeményezéseket, és egy védekezőbb bizottsági menetrend mellett kell majd szavaznia".
Geopolitikai szakértőnk a továbbiakban szót ejt még az Európát érintő válságról, melyet a Klasszis Médiához tartozó Privátbankáron megjelent írására kattinva olvashatja el.