3p

A kínai elnök a béke megteremtésén fáradozik, egy szakértő szerint az oroszok továbbra is megsértik a nemzetközi egyzeményeket. 

  • A kínai diplomácia „élénken” dolgozik azon, hogy béketárgyalások kezdődjenek az Ukrajnában dúló háború lezárására – mondta a pekingi állami média szerint Hszi Csin-ping kínai államfő hétfőn.

Az oroszok ebben a háborúban rutinszerűen sértenek meg nemzetközi egyezményeket például a civil célpontok támadásával, így nem kizárható, hogy valóban könnygázt használtak támadásaik során – mondta Tim Ripley fegyverszakértő arra az amerikai állításra utalva, hogy vegyi fegyvereket vetettek be a fronton. A Kreml tagadja, hogy ilyet tettek volna. Mivel ezeket a világ bármely országában felhasználhatják tömegoszlatásra, nem vonatkoznak rájuk olyan szigorú korlátozások, mint a halálos vegyi fegyverekre, például ideggázokra. A szakértő úgy látja, hogy a nyugati gazdasági szankciók – amelyek a vegyi fegyverek gyártását is akadályozhatják – nem hoznak igazi eredményeket abból a szempontból, hogy az orosz vezetés feladná háborús céljait. Mivel folytatják az agressziót az egyetlen hosszabb távon sikert ígérő megoldás Ukrajna ellátása pénzügyi támogatással és fegyverekkel, hogy a harctéren érjen el sikereket az orosz hadsereggel szemben.

  • Ha azokat a republikánus szakértőket hallgatjuk, akik Donald Trump elnöksége alatt felelősek voltak az USA nemzetbiztonságáért, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy még a Biden-adminisztrációnál is erősebb héja hozzáállással viszonyulnak az ukrajnai háborúhoz – mondta Niall Ferguson brit történész professzor. Bírálják a washingtoni kormányt azért, mert nem ad elég fegyvert a ukránoknak ahhoz, hogy nyerhessenek a háborúban. Ezért feltételezhetjük, hogy ha Trump nyerne az elnökválasztáson, akkor vezetői posztokba kerülve felpörgetnék Ukrajna katonai támogatását. A szakértő tehát nem tart attól, hogy Trump magára hagyná a megtámadott országot.

Donald Trump keményebb lenne mind Joe Biden?
Donald Trump keményebb lenne mind Joe Biden?
Fotó: Depositphotos

  • Az orosz törvényhozás elfogadta azt a törvényt, amely megtiltja a „külföldi ügynöknek” minősített orosz állampolgároknak, hogy bármilyen politikai megbízatást vállaljanak. Így több száz, a regnáló rezsimnek nem szimpatikus üzletember, művész, tudós és újságíró elől zárják el a politikai szerepvállalás lehetőségét. Nem beszélve arról, hogy arra ütik rá ezt a bélyeget, akire akarják.
  • Kirgizisztán külügyminisztériuma azt tanácsolja az ország állampolgárainak, hogy ne utazzanak Oroszországba, miután az orosz fél megszigorította a határellenőrzéseket és megtagadja a Közép-Ázsiából származók beutazását. A barátságtalan lépésre a márciusi 22-ei moszkvai terrortámadás nyomán került sor, amivel tádzsik állampolgárokat vádolnak az orosz hatóságok.
  • Georgiában (Grúziában) olyan törvényt készül bevezetni a Georgiai Álom névre keresztelt kormánykoalíció, amely „külföldi érdekeket szolgáló szervezetnek” minősítene minden olyan szervezetet, amely legalább 20 százalékban külföldről szerzi be forrásait. A kezdeményezés tömegtüntetéseket váltott ki, mert sokan ellenzik az orosz mintára bevezetendő korlátozást.

Források: Guardian, Moscow Times, BBC, Times Radio

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!