Ma már alig van olyan hazai rangos borászat, amelyik nem próbálkozott volna meg ezek kisüzemi gyártásával. Természetesen más technológiával készül a pezsgő, mint a habzóbor.
Más a pezsgő, a champagne és a gyöngyöző bor
A szupermarketekben pedig újabban prosecco-t és frizzantét is találunk a polcokon, amelyekről jó tudni, hogy pezsgőhöz, illetve gyöngyözőborhoz hasonló, szénsavas italt takarnak. (Attól még persze, hogy olasz termékek, nem biztos, hogy jó minőségűek.)
Ugyanakkor champagne-nak nem nevezhetik el ezeket - sőt, a pezsgőket sem -, ezt az elnevezést ugyanis kizárólag a franciaországi Champagne megyében termelt szőlőből helyben, hagyományos módon készült nedűk viselhetik.
A magyar gyártású habzóborokat, gyöngyözőket és pezsgőket a Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal (NÉBIH) folyamatosan vizsgálja, annak érdekében, hogy a polcokra kerülő, e termékcsoportokba tartozó italok minden esetben megfeleljenek az előírt szigorú követelményeknek. Így óvhatják meg a fogyasztókat a buborékos, borászati termékekben, mint élvezeti cikkekben való kellemetlen csalódásoktól – olvashatjuk a hivatal közleményében.
Szigorúbb a szabályozás
A 2022. évi forgalomba hozatalt megelőzően, a NÉBIH 909 darab tételt vizsgált meg analitikailag, illetve a termékek eredetét adminisztratív módon is. Ezek a minták összesen 163 543,59 hektoliter mennyiségű buborékos italt képviseltek. Az eredményeket összefoglalva: 2022-ben 48 kifogásolt terméket találtak e kategóriában, ami nagyjából 5 százalékos nem megfelelést jelent.
Ez a szám átlagosnak tekinthető a borászati termékeket tekintve, sőt, jó eredménynek mondható, főleg, hogy szigorúbb és bonyolultabb szabályozás vonatkozik ezekre a termékcsoportokra. Az adatokat részletesen elemezve látható, hogy tavaly arányaiban a szén-dioxid hozzáadásával készült gyöngyözőborokkal több probléma merült fel, (334-ből 32 darab) mint a pezsgők esetében (575-ből 16 darab).
Folyamatosan ellenőrzik az üzemeket is
A legjellemzőbb hiányosságok az adott termékkategóriára vonatkozó, és az adott palackban mérhető túlnyomás nem megfeleléséből, valamint az érzékszervi tulajdonságokból fakadtak. Fontos megjegyezni, hogy e termékek elkészítése kiemelt szakértelmet igényel, hiszen egy apróbb technológiai, érzékszervi hibát a szén-dioxid sokszorosan kiemel a termék érzékszervi jellemzőiben, ezzel rontva az élvezeti értékét.
A kereskedelmi polcokon található, „szén-dioxidos” borászati termékek ellenőrzése a NÉBIH téli szezonális ellenőrzés-sorozatának is „állandó eleme”. A borok és a pezsgők ugyanis a karácsonyi-újévi ünnepkör legnépszerűbb termékei közé tartoznak, az emberek ekkor fogyasztanak legtöbbet ezekből az italokból.
Tavaly 19 borászati tételt vetettek alá laboratóriumi vizsgálatnak a szakemberek, és mindegyik megfelelt a vonatkozó előírásoknak. Az imént felsoroltakon túl a buborékos borászati termékek előállítását végző üzemek folyamatos hatósági ellenőrzés alatt állnak, és természetesen a kereskedelmi polcokra kerülő termékeket nemcsak az ünnepi időszakban, hanem egész évben szúrópróbaszerűen, az éves monitoring terv részeként is ellenőrzik.
Kétszer annyit kortyolunk, mint tíz éve
A hivatal további pezsgőteszteléseket végzett az úgynevezett Szupermenta során, melynek részletei a NÉBIH terméktesztelős oldalán is olvashatók.
Jó hírként számolt be a hivatal arról, hogy a borágazat eme, nagy hozzáadott értéket igénylő szegmense dinamikusan fejlődik. Ezt a tényt erősíti meg a hatósági adatbázis is. A fejlődés érzékeltetésére jó példa, hogy a tokaji és minőségi pezsgőből 2012-ben 121 580 liter került forgalomba, 2017-ben már 205 292 liter, míg 2022-ben a 2012-es mennyiség több mint duplája, azaz: 246 083 liternyi.