Donald Trump elnök kemény kereskedelmi politikája, a kivetett védővámok korántsem biztos, hogy célt érnek, hangoztatta az elmúlt két hónapban számos elemző, akik azt is megjegyezték, hogy ha a külkereskedelmi mérleg javul is, összességében nem biztos, hogy pozitív lesz a kereskedelmi háború szaldója.
Figyelembe véve az amerikai részvénypiacok kapitalizációját, vállalatok értékcsökkenés összesen 1250 milliárd dollárba került. Ez elképesztően nagy összeg, ha figyelembe vesszük, hogy a legkritikusabbnak tekintett külkereskedelmi partnerük, Kína esetében nagyságrendileg 350 milliárdos deficitről van szó.
A Trump hónapok óta dob be újabb és újabb ötleteket, amelyek révén a kereskedelmi partnereket szeretné megregulázni, illetve az amerikai cégeket helyzetbe hozni. Noha például Kína esetében többen úgy vélik, hogy gazdasági, jogi és erkölcsi alapja is van az amerikai fellépésnek, az elnök tervei nehezen válthatók valóra. A számok ugyanis azt mutatják, hogy a kereskedelmi háború végső soron az amerikai gazdasági érdekeknek legalább annyit ártanak, mint a vetélytársaknak.