4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén eddig már 101 milliárd forintot írtak le az érintett cégek a bankadóból, így a kormány tervei szerint 80 milliárd körül lehet a bevétel ebből az adónemből - derült ki az NGM helyettes államtitkárának csütörtök délutáni online sajtótájékoztatóján. Azt is megtudtuk, hogy a kormány célszerűnek látna egy devizakötvény-kibocsátást, de annak időzítése továbbra sincs eldöntve. Mfor.hu-tudósítás.

December közepére lehet 2013-as költségvetésünk

"A módosító indítványok az államháztartási törvény rendelkezései szerint kerülnek benyújtásra. Jelen tervek szerint december közepére lesz elfogadott költségvetése az országnak" - válaszolta újságírói kérdésre Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára csütörtöki online fogadóóráján. A szakember hozzátette: a kormány továbbra is számít arra, hogy az elmúlt hetekben bejelentettnek megfelelően 95 milliárd forintos többletbevétel keletkezik a pénztárgépek online kapcsolatának megteremtésével és 60 milliárd a feketegazdaság visszaszorításával.

Ahogy az előre várható volt, a bankadó idei összege szinte biztosan nem fog befolyni annak köszönhetően, hogy a tavalyi végtörlesztés veszteségeinek egy részét idén írhatják le a cégek. Emiatt október végéig az egész évre tervezett 187 milliárd forintból 40,5 milliárd folyt be. Banai Péter Benő elárulta: eddig a bankok 101 milliárdnyi különadót írtak le, így a kormány 80 milliárd forint körüli bevétellel számol összességében. A helyettes államtitkár hozzátette: jövőre 144 milliárd forintnyi bankadóval számol a költségvetés, ugyanis a biztosítók adóját kiváltja egy rájuk kivetett új teher.

Az NGM helyettes államtitkára a jövő évi makropályával kapcsolatban kiemelte: a múlt pénteken ismertetett harmadik Matolcsy-csomag 2013-at érintő intézkedései "olyan mértékűek és szerkezetűek, amely nem teszi szükségessé a makrogazdasági előrejelzés felülvizsgálatát". Mindezt azzal kapcsolatban mondta, hogy egyre több nemzetközi elemző 2013-ra is recessziót vár a magyar gazdaságtól. Ezek szerint a kormány kitart 0,9 százalékos növekedési prognózisa mellett.

Célszerű lenne a devizakötvény, de nem tudni, mikor

Arra is rákérdeztünk az NGM képviselőjénél, hogy az elmúlt hetekben esedékes devizatörlesztéseket időben teljesítette-e a kormány, illetve ezek milyen forrásból valósultak meg. Mint ismert, november első felében az IMF felé is törlesztenünk kellett a 2008-ban felvett hitelcsomag egy részét, emellett volt egymilliárd eurónyi devizakötvény-lejáratunk is.

Banai kérdésünkre elmondta: a visszafizetések rendben megtörténtek, az MNB-nél levő Kincstári Egységes Számláról vásárolt az állam devizát a jegybanktól, ebből került sor a törlesztésre. Vagyis vélhetően majd a kormányzati betétek novemberi adatában fog meglátszani a csökkenés, azt a statisztikát decemberben közlik majd. Előzetesen annyi látszik, hogy a fenti törlesztések összességében több mint 400 milliárd forintot tettek ki, de ezt bőségesen fedezhette az október végén tartott 1811,1 milliárdos kormányzati betétállomány.

A jövő évi költségvetés tervezésekor még azt is beépítették a büdzsébe, hogy várhatóan november közepére születik meg az újabb IMF-megállapodás, ami 2013-ban 102 milliárd forintos csökkenést okozhat a kamatkiadásokban. Ezzel kapcsolatban Banai Péter Benő ma elmondta: a jövő évi kamatkiadások már a jelenlegi és jövő évre várt hozampálya alapján lényegesen kedvezőbben alakulnak, mint azzal a költségvetési tervezés korábbi szakaszában számoltak. A megállapodás hatása a kamatkiadásokra így mérsékeltebb. A jövő évi költségvetést jelentős tartalékokkal tervezi a kormány, amivel biztosítható, hogy a 2,7 százalékos hiány mindenképpen teljesíthető legyen.

Korábban a kormány kitartott amellett, hogy csak az EU/IMF megállapodás után bocsát ki hazánk devizakötvényt, azonban a megállapodás időpontja továbbra is homályos, legutóbb Varga Mihály tárca nélküli miniszter is úgy nyilatkozott, hogy decemberre lehetnek újabb fejlemények ezzel kapcsolatban. Így ismét aktuálissá vált a kérdés, nem próbálja-e meg a kormány már a megállapodás előtt a devizakötvények piacra dobását. "A kormánynak szándékában áll nemzetközi piacokon devizakötvényt kibocsátani, mivel a lejáró államadósság miatt fellépő finanszírozási igény biztosítására a forint piac túlzott megterhelésének elkerülése érdekében célszerű a devizában történő államkötvény-kibocsátás is. Az év hátralevő részében a deviza kibocsátás az EU/IMF tárgyalások alakulásának a függvénye" - válaszolta ezzel kapcsolatban Banai. Vagyis kellene a devizakötvény, de továbbra sem tudni, mikor szánja rá magát a kormány, hogy a tárgyalásoktól függetlenül is lépjen abba az irányba.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!