2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Románia az új Európa tigrisévé válhat, legalábbis a gazdasági növekedés vonatkozásában, mondta el Roland Berger, a 26 országban tevékenykedő stratégiai tanácsadó cég névadója és alapítója, aki a Ziarul Financiarnak adott interjút.

A negyven éve gazdasági és marketing-tanácsadással foglalkozó Berger szerint Romániának mintegy 15 évre van szüksége ahhoz, hogy a fejlesztési EU-standardoknak minden szempontból megfeleljen. A legnagyobb nehézségekkel az infrastrukturális területen kell majd szembesülnie, míg a személyi jövedelmek tekintetében ez a felzárkózás akár hamarabb is megvalósulhat.

"Nem tartom megalapozatlannak azt a vélekedést, amely szerint Románia az új Európa tigrisévé válhat, legalábbis a gazdasági növekedés vonatkozásában" - jelentette ki a német szakember, majd a kockázatok szempontjából a politikai stabilitás jelentőségét emelte ki. "Jelenleg a román politikai klíma stabilnak mondható, de a térség egyes országaiban (például Magyarországon és Csehországban) a politikai zavarodottság bizonyos jelei mutatkoznak" - folytatta.

Alacsony munkaerőköltségek

Berger szerint a román cégeknek nem kell tartaniuk az európai csatlakozással együtt járó versenyhelyzet fokozódása miatt. Az adócsökkentés mellett Románia egyik fő erőssége a munkaerő alacsony költsége. A stratégiai tanácsadó így folytatta interjúját: "Romániában jelenleg a munka termelékenysége magasabb, mint Magyarországon, s a gazdag természeti erőforrások, a makrogazdasági stabilitás, a bürokrácia csökkentése, továbbá a piac nagysága olyan érveket jelentenek, amelyek hatására Románia hamarosan a régió többi államánál jobb pozíciót fog elnyerni magának".

A szakember azt is elmondta, hogy megbeszéléseket folytatott Sebastian Vlădescuval, a román pénzügyminiszterrel, aki fontolgatja, hogy a jövő évtől kezdve (Bulgáriához hasonlóan) Romániában is 10 százalékra csökkentsék a társasági nyereségadót. A 16 százalékos egységes adó két évvel ezelőtti bevezetése eddig a bevételek növekedését hozta. Roland Berger szerint a jelenlegi román adórendszer (amely a közvetett adókra helyezi a hangsúlyt) nagyon kedvező hatást gyakorol az üzleti életre.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!