"Nem tartom megalapozatlannak azt a vélekedést, amely szerint Románia az új Európa tigrisévé válhat, legalábbis a gazdasági növekedés vonatkozásában" - jelentette ki a német szakember, majd a kockázatok szempontjából a politikai stabilitás jelentőségét emelte ki. "Jelenleg a román politikai klíma stabilnak mondható, de a térség egyes országaiban (például Magyarországon és Csehországban) a politikai zavarodottság bizonyos jelei mutatkoznak" - folytatta.
Alacsony munkaerőköltségek
Berger szerint a román cégeknek nem kell tartaniuk az európai csatlakozással együtt járó versenyhelyzet fokozódása miatt. Az adócsökkentés mellett Románia egyik fő erőssége a munkaerő alacsony költsége. A stratégiai tanácsadó így folytatta interjúját: "Romániában jelenleg a munka termelékenysége magasabb, mint Magyarországon, s a gazdag természeti erőforrások, a makrogazdasági stabilitás, a bürokrácia csökkentése, továbbá a piac nagysága olyan érveket jelentenek, amelyek hatására Románia hamarosan a régió többi államánál jobb pozíciót fog elnyerni magának".
A szakember azt is elmondta, hogy megbeszéléseket folytatott Sebastian Vlădescuval, a román pénzügyminiszterrel, aki fontolgatja, hogy a jövő évtől kezdve (Bulgáriához hasonlóan) Romániában is 10 százalékra csökkentsék a társasági nyereségadót. A 16 százalékos egységes adó két évvel ezelőtti bevezetése eddig a bevételek növekedését hozta. Roland Berger szerint a jelenlegi román adórendszer (amely a közvetett adókra helyezi a hangsúlyt) nagyon kedvező hatást gyakorol az üzleti életre.