3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 75 százalékos tulajdonosa lett a Budapesti Értéktőzsdének (BÉT), miután megvásárolta a Wiener Börse leánycége, a CEESEG AG és az Österreichische Kontrollbank összesen 68,8 százalékos részesedését.

Az adásvételi szerződést november 20-án, pénteken írták alá. A vásárlás előtt az MNB a BÉT részvényeinek 6,95 százalékát birtokolta. Az adásvétellel ismét magyar tulajba került a Budapesti Értéktőzsde, amelynek többsége 2004 óta volt osztrák befektetők kezében. A vételár részvényenként 3550 forint, összesen 13,2 milliárd forint. A BÉT jegyzett tőkéje 5 millió 413 ezer 481 darab, egyenként 100 forint névértékű részvényből áll, így az ügylet 19,2 milliárd forintra értékeli a társaságot.  

A magyar tőzsde 1864-ben kezdte meg működését Pesten, tevékenységét 1944 decemberéig folytathatta. Az újranyitás 1946. augusztus 1-jén, a forint bevezetésének napján történt meg, majd a magyar ipar államosítását követően, 1948. május 25-én a tőzsdét feloszlatták.  A rendszerváltozást követően 1990. június 21-én újranyitott Budapesti Értéktőzsde 2002-ben alakult részvénytársasággá, tulajdonosai a tőzsdetagok, azaz bankok, brókercégek lettek.

Kapcsolódó anyag:
Tényleg lesz új tőzsdei aranykor?

A bécsi tőzsde, valamint  osztrák bankok konzorciuma 2004 májusában szerzett 68 százalékos részesedést a BÉT-ben, a részvényeket akkor magyar magánbefektetőktől vásárolták meg. 2008-ban a Wiener Börse és az Österreichische Kontrollbank (ÖKB) kivásárolta az osztrák konzorcium tagjait, ezzel a bécsi tőzsde lett a BÉT többségi tulajdonosa 50,45 százalékkal, az ÖKB-hoz pedig a részvények 18,35 százaléka került. A kisebbségi rész tőzsdetagok és magánbefektetők, illetve néhány nagyobb tőzsdei cég (OTP, Mol) tulajdonában van azóta is.

Az osztrák többségi és a hazai kisebbségi tulajdonosok között a kezdetektől sok vita volt. Utóbbiak az együttműködést hiányolták a főtulajdonos részéről a többi részvényessel, továbbá nagyobb beleszólást szerettek volna elérni a BÉT életét érintő ügyekbe. Ezek a viták, illetve a Wiener Börse 2008-as többségi tulajdonszerzése vezetett például Szalay-Berzeviczy Attila, akkori tőzsdeelnök lemondásához. Később a Xetra kereskedési rendszer bevezetését előzte meg évekig tartó vita, és újabb tőzsdeelnök, Patai Mihály lemondása 2011-ben, míg végül 2013 decemberében elindult a Xetra.

A bécsi tőzsde a budapesti, a prágai és a ljubljanai tőzsdékkel közösen 2009 szeptemberében alakította meg a Közép- és  Kelet-Európai Tőzsdeszövetséget (CEE Stock Exchange Group - CEESEG). A szövetség eredeti célja az volt, hogy meghatározó, regionális tőzsdei központtá váljon, amelyhez más, térségbeli tőzsdék is csatlakozhatnának. Korábban voltak puhatolózó tárgyalások például Zágrábbal és Szófiával, de végül nem bővült tovább a szövetség. A négy tag integrációjából sem valósult meg sok minden azon kívül, hogy mind a négy tőzsdén azonos kereskedési rendszert, a Xetrát vezették be.

A bécsi tőzsde leányvállalatán, a CEESEG AG-n keresztül tulajdonos volt nemcsak a budapesti, hanem a prágai és a ljubljanai tőzsdében is, azaz a tőzsdeszövetség másik három tagjában. A ljubljanai tőzsde 100 százalékát az idén júliusban vásárolta meg a zágrábi értéktőzsde.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!