3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak közel másfél évtized után kezdte meg az 1993-ban csődbe jutott Heves és Vidéke Takarékszövetkezet károsult betéteseinek a kamatok kifizetését az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA). Az eljárás során, az örökösökkel együtt 2.500-3.000 ember jogosult, összesen mintegy 36 millió forintnyi kamat felvételére - közölte Galvács Sándorné, aki a pénzintézet csődje óta küzd a betétesek kártalanításáért.

Galvács Sándorné még 2004-ben megnyerte a Heves és Vidéke Takarékszövetkezet csődbe jutása utáni kamatok kifizetéséért indított próbapert az állammal szemben. Ennek megfelelően az állam megfizette számára a tőkerészen felüli kamatokat is, ám a többi károsult kártalanítása mostanáig nem történt meg.

Az Állami Bankfelügyelet a fizetésképtelenség veszélyére hivatkozva 1993. szeptember 22-i hatállyal függesztette fel a Heves és Vidéke Takarékszövetkezet banki tevékenységét.

Akkor Grósz Tivadar, a kirendelt bankfőnöki biztos azzal indokolta a csődveszély kialakulását, hogy a pénzintézet vezetői felelőtlenül hiteleztek - a bank 75 millió forintos szavatoló tőkéjét magasan túllépő - több száz milliós nagyságrendű összegeket környékbeli vállalkozóknak. Ezt követően 1993. október 5-én az Állami Bankfelügyelet kezdeményezte a - 14 ezer számlán mintegy 1,2 milliárd forintot kezelő - pénzintézet felszámolását.

Az állam által garantált, illetve az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított betétek tulajdonosainak kártalanítását már 1993 szeptember 23-án megkezdték, azonban a részjegy és célrészjegy tulajdonosok kártalanítása késett.

Az 56 millió forintos alaptőke megtérítését végül a betétesek követelésére az 1994. februárjában megszületett kormánydöntés tette lehetővé, a kamatok kifizetéséről azonban nem szólt a határozat.

Ezzel kapcsolatban a károsultak szószólója, Galvács Sándorné azt próbálta meg bebizonyítani, hogy a takarékszövetkezetnél nyilvántartott részjegyek és célrészjegyek valójában államilag garantált betétkönyvek, ezért nem csak a tőke, hanem a kamatok is megilletik a tulajdonosokat.

A felszámolási eljárás során a bíróság 1995-ben jogerősen takarékbetétté nyilvánította a részjegyeket és célrészjegyeket.

Mivel az állam ezt követően is elzárkózott a kártalanítástól, 1999-ben Galvács Sándorné pert indított; az elsőfokú nem jogerős ítéletében a Pesti Központi Kerületi Bíróság kötelezte az államot 1994. április 26-tól számított évi 20 százalékos kamat megfizetésére, a másodfokú, majd a felülvizsgálati kérelem nyomán lezajlott eljárás pedig helybenhagyta az ítéletet.

Ezt követően 2006 márciusában született kormányhatározat arról, hogy egy éven belül meg kell kezdeni a kamatok kifizetését. Ugyanakkor a helyzetet bonyolítja, hogy az eredeti betétesek közül sokan elhaláloztak és az örökösöknek bizonyítaniuk kell jogosultságukat.

Sajtóértesülések szerint a Budapesten élő betétesek már megkapták a pénzt, illetve 50 károsult kézhez vehette a Pénzügyminisztérium kifizetési engedélyét - ismertette a történteket Galvács Sándorné.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!