3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak közel másfél évtized után kezdte meg az 1993-ban csődbe jutott Heves és Vidéke Takarékszövetkezet károsult betéteseinek a kamatok kifizetését az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA). Az eljárás során, az örökösökkel együtt 2.500-3.000 ember jogosult, összesen mintegy 36 millió forintnyi kamat felvételére - közölte Galvács Sándorné, aki a pénzintézet csődje óta küzd a betétesek kártalanításáért.

Galvács Sándorné még 2004-ben megnyerte a Heves és Vidéke Takarékszövetkezet csődbe jutása utáni kamatok kifizetéséért indított próbapert az állammal szemben. Ennek megfelelően az állam megfizette számára a tőkerészen felüli kamatokat is, ám a többi károsult kártalanítása mostanáig nem történt meg.

Az Állami Bankfelügyelet a fizetésképtelenség veszélyére hivatkozva 1993. szeptember 22-i hatállyal függesztette fel a Heves és Vidéke Takarékszövetkezet banki tevékenységét.

Akkor Grósz Tivadar, a kirendelt bankfőnöki biztos azzal indokolta a csődveszély kialakulását, hogy a pénzintézet vezetői felelőtlenül hiteleztek - a bank 75 millió forintos szavatoló tőkéjét magasan túllépő - több száz milliós nagyságrendű összegeket környékbeli vállalkozóknak. Ezt követően 1993. október 5-én az Állami Bankfelügyelet kezdeményezte a - 14 ezer számlán mintegy 1,2 milliárd forintot kezelő - pénzintézet felszámolását.

Az állam által garantált, illetve az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított betétek tulajdonosainak kártalanítását már 1993 szeptember 23-án megkezdték, azonban a részjegy és célrészjegy tulajdonosok kártalanítása késett.

Az 56 millió forintos alaptőke megtérítését végül a betétesek követelésére az 1994. februárjában megszületett kormánydöntés tette lehetővé, a kamatok kifizetéséről azonban nem szólt a határozat.

Ezzel kapcsolatban a károsultak szószólója, Galvács Sándorné azt próbálta meg bebizonyítani, hogy a takarékszövetkezetnél nyilvántartott részjegyek és célrészjegyek valójában államilag garantált betétkönyvek, ezért nem csak a tőke, hanem a kamatok is megilletik a tulajdonosokat.

A felszámolási eljárás során a bíróság 1995-ben jogerősen takarékbetétté nyilvánította a részjegyeket és célrészjegyeket.

Mivel az állam ezt követően is elzárkózott a kártalanítástól, 1999-ben Galvács Sándorné pert indított; az elsőfokú nem jogerős ítéletében a Pesti Központi Kerületi Bíróság kötelezte az államot 1994. április 26-tól számított évi 20 százalékos kamat megfizetésére, a másodfokú, majd a felülvizsgálati kérelem nyomán lezajlott eljárás pedig helybenhagyta az ítéletet.

Ezt követően 2006 márciusában született kormányhatározat arról, hogy egy éven belül meg kell kezdeni a kamatok kifizetését. Ugyanakkor a helyzetet bonyolítja, hogy az eredeti betétesek közül sokan elhaláloztak és az örökösöknek bizonyítaniuk kell jogosultságukat.

Sajtóértesülések szerint a Budapesten élő betétesek már megkapták a pénzt, illetve 50 károsult kézhez vehette a Pénzügyminisztérium kifizetési engedélyét - ismertette a történteket Galvács Sándorné.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!