3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankokra és a biztosítókra hárulhat a döntő része a tervezett bankadónak, a többi érintettől az MTI értesülései szerint 30 milliárdos bevételt várnának.

A pénzügyi rendszer nem banki és nem biztosítói szereplőinek együttesen 30 milliárd forint "bankadót" kellene fizetniük - erről pénteken tájékoztatták az érintett szereplők képviselőit az MTI információi szerint, ami azt jelentené, a bankoktól és biztosítóktól 170 milliárdot várnak. Ebből az összegből 12 milliárdot a pénzügyi vállalkozásoknak kellene fizetniük. A múlt heti találkozón a pénzügyi vállalkozások szakmai szervezeteit felkérték, tegyenek javaslatot arra, hogyan osszák fel az összeget a piaci szereplők között.

Mokrai Mihály, a Pénzügyi Vállalkozások Országos Egyesülete (PVOE) elnöke az MTI-nek azt mondta: ha kivetik a pénzügyi különadót, minden pénzügyi vállalkozás tovább fogja hárítani, mert nem tudják kigazdálkodni. A kormány akcióterve szerint a bankokra, biztosítókra és egyéb pénzügyi cégekre "bankadót" rónának ki, ami három évig maradna érvényben. Az érintett cégeknek már az idén - a 2010-es költségvetésben tervezett 13 milliárd forint különadót is beszámítva - összesen 200 milliárd forintot kellene befizetniük az államkasszába.

A pénzügyi szféra szereplői túlzottnak tartják a kormány által rájuk kivetni tervezett elvonást; a "bankadó" sokakat veszteségbe döntene, ami miatt egyes szereplők akár ki is vonulhatnak a magyar piacról - állítják. A bankoktól korábbi információk szerint 120 milliárd forintot vár a kormány, az MR1 Kossuth Rádió hétfői értesülése szerint 133 milliárdot kell kitermelniük. A Magyar Bankszövetség elnöksége által összehívott bankvezetői értekezlet múlt szerdán tárgyalt a tervezett bankadóról, s felkérte az elnökséget, tájékoztassa a kormányt arról, hogy a bankok szükségesnek tartják a feltételrendszer "lényeges" módosítását.

Nem tartják elfogadhatónak a rájuk kirovandó különadó mértékét a biztosítók sem, Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) elnöke szerint, amennyiben 20 milliárd forintnál több jutna a biztosítókra, ezt a szektor nagyobb része nem viselné el károsodás nélkül. A biztosítók továbbra is egyeztetnek a kormány képviselőivel - mondta az MTI-nek Gilyén Ágnes, a Mabisz szóvivője.

A pénzügyi különadót az MTI piaci körből származó információi szerint a bankokon, biztosítókon és pénzügyi vállalkozásokon kívül fizetniük kell a pénzügyi közvetítőknek, a takarékszövetkezeteknek, az alapkezelőknek, a befektetési társaságoknak, a Kelernek, a BÉT-nek és az állami szereplőknek is. A pénztárakat nem vonják be a különadó hatálya alá, mert nonprofit szervezetként az elvonás közvetlenül a pénztártagokat érintené - jelentette be nemrég a Stabilitás Pénztárszövetség.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!