A magyar állam 17,5 milliárd forintot bukott a letelepedési kötvényprogramon, miközben a programban résztvevő közvetítő cégek összes nyeresége 156 milliárd forint volt, számolta ki a G7, miután megkapták a kibocsátott papírok mind a 11 sorozatára vonatkozó adatot az Államadósság Kezelő Központtól.
A négy évig futott, tavaly felfüggesztett program keretében 19 855 Európai Unión kívüli állampolgár kapott magyarországi letelepedési engedélyt, ezért 300 ezer eurót fektettek magyar letelepedési kötvényekbe. A program első két éve még nyereséges volt, 2015-től fogva azonban folyamatosan csak veszteséget termelt az államnak. A program végéig összesen 28,2 milliárd forintot buktak a magyar adófizetők a túl drága hozamok miatt. Akkora volt a bukás, hogy az első két év nyereségét is elvitte, így a letelepedési kötvényprogram összességében
17 milliárd 531 millió forintos veszteséget okozott a magyar költségvetésnek.
Megfoghatóbb módon: minden letelepedési engedélybe 882 ezer forintot feccöltek a magyar adófizetők, illetve minden magyar állampolgár beleadott 18 ezer forintot.
A programon a közvetítő cégek nyertek, de azok nagyot. Összesen nyolc vállalkozás kapott erre a tevékenységre engedélyt, ezek közül hét offshore helyszínnek tartott országban volt bejegyezve. 6540 külföldi jegyzett le a közvetítőkön keresztül állampapírt, az ügyfelek 81 százalékát a Kajmán-szigeteki Hungary State Special Debt Fund szerezte. A közvetítő cégek jelenlegi árfolyamon számítva 99,2 milliárd forintnyi bevételre tettek szert az ügyfelek által fizetett szolgáltatási díjból. A magyar adófizetők a kötvények után fizetett hozamok miatt további 57 milliárd forintot fizetnek ki a magáncégeknek.
A kötvényprogram során a cégek tehát 156,2 milliárd forintnyi bevételre tettek szert.
A számításokról és további részletekről a G7-en lehet olvasni.
Május közepén derült ki, hogy kvázi új letelepedésikötvény-programot indított egy olyan üzletember, aki az eredeti programban is benne volt. Ebben az akcióban ingatlanokat kellett volna venni az ügyfeleknek a magyarországi tartózkodási engedélyért cserébe. A kormány az erről született sajtómegjelenések miatt közleményben tagadta, hogy létezne ilyen program, majd ezután röviddel a hongkongi cég is visszakozott, és törölte az akcióról szóló reklámjait.