Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt kívánja elérni az Európai Uniótól, hogy a kelet-európai országok számára egy jókora pénzügyi csomagot állítsanak össze. A kormányfő javaslata szerint 180 milliárd euróra lenne szükség, amely dinamizálná a régió gazdaságait, továbbá megfelelő tőkét biztosítana a helyi bankok számára. A miniszterelnök március elsején mutatja be a tervét a soron következő uniós ülésen, Brüsszelben.
Az általa Európai Stabilizációs és Integrációs Program néven említett intézkedéscsomag 12 országot érintene. Ezek az említett összegből egyrészt a rövid távú költségvetési problémáikat orvosolhatnák, másrészt olyan programokat indíthatnának el, mely a vállalatok és a pénzügyi szektor számára biztosíthatná a szükséges likviditást.
A magyar miniszterelnök szavai - ha nem is tudatosan, de - ráerősítenek Orbán Viktor minapi megnyilatkozására. A volt kormányfő egy bécsi rendezvényen azzal vádolta a nyugati kormányokat, hogy a válságra adott protekcionista lépéseikkel felrúgják a régióval húsz éve kötött "történelmi megállapodást". Orbán azt is kifogásolta, hogy amíg a magyar bankrendszer a hasznot hozta, a nyugati bankok a „profitot zsebre tették”, most viszont a Nyugat csak az anyabankokon segítene, a térségbeli leánycégeiken nem.
Nagy kérdés, hogy Gyurcsány javaslatának milyen lesz a fogadtatása, hiszen péntek reggel részben uniós forrásokból a kelet-európai bankszektor számára már egy közel 25 milliárd eurós csomagot meghirdettek. Ennek célja, hogy "gyors, nagyarányú és összehangolt" pénzügyi segítség nyújtsanak a reálgazdaságnak - különösen a kis- és közepes vállalatoknak - hitelezés támogatására, magánbankokon keresztül.