A májusi infláció meghaladta az áprilisi 2,8 százalékot, és felülmúlta a szakértők által várt 3 százalékot. A növekedés elsősorban az élelmiszerárak 6,1 százalékos emelkedése miatt következett be.
A termelői árindex 7,1 százalékos volt májusban éves összevetésben. Ez magasabb az áprilisi 6,8 százaléknál, és meghaladta az elemzői várakozásokban szerepelt 6,9 százalékot.
Az infláció hónapok óta tartó emelkedése miatt felerősödtek azok a várakozások, hogy Kínában kamatemelésre kerül sor, vagy olyan más lépések bevezetésére, ami lassítja az ország gazdasági növekedését.
Csökkenő ipari termelésdinamika
Miközben az infláció egyre erőteljesebb a világ ledinamikusabban fejlődő országában, addig az ipari termelés növekedési üteme 16,5 százalékra csökkent májusban. A májusi bővülés üteme kisebb az áprilisi 17,8 százaléknál, és elmarad a szakértők által várt 17 százaléktól.
Ugyancsak pénteken hozták nyilvánosságra, hogy a kínai kiskereskedelmi eladások 18,7 százalékkal nőttek májusban a tavalyi év azonos időszakához képest, felülmúlva az áprilisi 18,5 százalékos emelkedést.
Az év első öt hónapjában 2,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a múlt év azonos időszakához viszonyítva. A városokban 2,9 százalékos, vidéken 3,3 százalékos volt az inflációs ráta. Az élelmiszerárak - amelyek mintegy egyharmadát képezik a számítás alapjául szolgáló kosárnak - 6,1 százalékkal ugrottak meg.
A statisztikai hivatal szóvivője Seng Laj-jün (Sheng Laiyun) megjegyezte, a friss adatok elemzésénél figyelembe kell venni azt is, hogy a tavalyi bázis számok alacsonyak. Véleménye szerint egyébként az idei évre kitűzött inflációs cél tartható. Szakértők úgy vélik, az emelkedő infláció negatív hatással lehet a piacra, de nem számítanak hirtelen központi intézkedésekre, a banki kamatok emelésére nagy valószínűséggel a negyedik negyedév előtt nem kerül sor. A 7,1 százalékos éves termelői árindex májusban 0,3 százalékponttal volt magasabb az áprilisban mértnél.
MTI