4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt időszak a futballban a nézőszám fokozatos csökkenéséről és újabbnál újabb stadionberuházásokról szólt. Utóbbi már csak azért is lehet megdöbbentő, mert az átlagnézőszámok alapján van olyan stadion, ahol 3,5 millió forint állami pénz jut egy nézőre.

Igaz ugyan, hogy a jövő évi tervekre még várni kell a 2015-ös költségvetés benyújtásáig, az sejthető, hogy a harmadik Orbán-kormány nem szándékozik felhagyni a stadionépítési lázzal. Már csak azért sem, mert egyrészt egy korábbi nyilatkozata alapján a sportot stratégiai ágazattá kívánja tenni, másrészt azért sem, mert például a júliusban bejelentett 110 milliárd forintos költségvetési zárolást is "megúszták" ezek a beruházások.

Az pedig már csak egy plusz adalék, hogy az MTK és a Videoton arénájának megújítását is 2016-os átadással ígérték, a Puskásnak pedig 2018-ra készen kell lennie. Már csak a 2020-as EB-társrendezői szerepünk miatt is.

Ám hiába a - túlzás nélkül állított - országos méretű stadionépítési láz, a nézők rendre elmaradnak a stadionokból. Ráadásul a Magyar Labdarúgó Szövetség szándékával ellentétben a szeptember 15-től kötelezővé tett klub-, illetve futballkártya sem mozdította előre a kialakult helyzet kedvező irányba történő változását. Sőt, a szervezett szurkolói csoportok egyelőre makacsul és kitartóan távolmaradnak a mérkőzésektől részben az "új rendszer" elleni tiltakozás jeleként is.

Melyik csapat nézői a legdrágábbak?

Pedig a kormánynak milliókat érnek a szurkolók az új stadionoknak köszönhetően. Érdekes és helyenként igen megdöbbentő számokat kapunk eredményül akkor ugyanis, ha az egyes stadionok költségét a tavalyi bajnokság átlagnézőszámaira vetítjük. Ez alapján rögtön kiderül - talán nem túl nagy meglepetésre -, hogy az Orbán-kormány számára a felcsúti drukkerek a "legdrágábbak", hiszen fejenként egy nézőre 3,47 millió forintot költöttek az új stadion megépítésével. A tavalyi szezonban ugyanis épp, hogy meghaladta a nézőszám az ezer főt a hazai meccseken.

Kapcsolódó:
Közel félmilliárdot kapott Felcsút az EMMI-től is
Felcsúti foci: messze a legtöbbet kapja a büdzséből is
Felcsút zsebelte be messze a legtöbb TAO-pénzt tavaly is

A felcsútiak mögött a Haladás drukkerei szerepelnek a listánkon, ám ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a szombathelyi stadionrekonstrukcióra szánt 9,6 milliárd forintból egy teljes sportkomplexum fog felépülni. Mindenesetre ebben az esetben 3,38 milliót költ a kormány egy nézőre. Mindenképpen kiemelendő még a Honvéd, az MTK és a Videoton stadionja is, hiszen ezekben az esetekben 2,6-2,8 millió forint állami pénz jut egy drukkerre.

Idén egyébként a felcsúti mellett a Fradi és a Loki új stadionját is átadták a fociszeretőknek, és igaz, hogy a beruházás értékét nézve ez a két projekt volt a legdrágább (sorrendben 13,5, illetve 11,5 milliárd forint), a tavalyi szezonban az átlagos nézőszámok is kiemelkedtek a mezőnyből ennél a két klubnál. Ennek köszönhető, hogy a zöld-fehér és a piros-fehér szurkolóra egyaránt közel 1,5-1,5 millió forint állami pénz jutott.

Cikkünkben egyébként - ahogy az a táblázatban is látható - csak a nagyobb, első osztályú klubok stadionrekonstrukcióját vettük figyelembe. (Így például a "kisebb" rekonstrukciókat sem, mint például a harmadosztályban játszó Kisvárda új, egymilliárdos stadionja.) Az összeállításunkban szereplő 14 stadionra összesen a következő években közel 65 milliárd forintot, az átlagos nézőszámokra vetített érték alapján pedig a hazai labdarúgás egy nézőjére átlagosan 1,53 millió állami pénzt fordít a kormány.

Persze, abban az esetben, ha a nézők újra visszatérnének a stadionokba, teljesen megtöltve azokat, a fentebb részletezett egy főre jutó költségek mérséklődnének. Azonban a csökkenés az egy férőhelyre vetített fajlagos költségnél nem tudnának "lejjebb menni". Például a felcsúti stadionnál 1,08 millió, a Fradi-stadionnál 613 ezer, az MTK arénájának esetében 760 ezer, a Loki-stadionnál pedig 575 ezer lehet ez a minimum egységre jutó költség. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!