4p

A magyar gazdaságban már a jövő év első negyedében megkezdődik a növekedés, és - főleg a magára találó feldolgozó szektor által hajtva - 2010 egészében is nőni fog a magyar hazai össztermékérték (GDP), az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteken megjelent legújabb előrejelzésében. Ez a cég szerint is jóval kedvezőbb az eddigi általános citybeli konszenzusnál.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének friss negyedéves feltörekvő piaci prognózisa szerint a felzárkózó térség egészére jellemző, hogy "drámaian" javul a külső fizetési helyzet, az egyes országok költségvetési sebezhetősége ugyanakkor nőtt.

A mezőnyből azonban két ország tűnik ki, amelyek mindkét fronton javulást mutatnak: Magyarország és Románia.

A BoA-ML londoni elemzői szerint Magyarország a gazdasági teljesítmény szempontjából már túljutott a legnehezebb időszakon, és 2010 elején jó eséllyel megindul a növekedés.

A Bank of America-Merrill Lynch a jövő év első negyedére, szezonális kiigazítással, negyedéves összevetésben számolva a magyar haza össztermék (GDP) 1,5 százalékos reálnövekedését jósolja pénteki előrejelzésében. Az így számított növekedés a ház szerint az év során folyamatosan gyorsulni fog: 2010 második negyedében a BoA-ML londoni elemzői 3,3 százalékos, a harmadik negyedévben 3,9 százalékos, a negyedikben már 4,7 százalékos GDP-pluszt várnak Magyarországon.

Az éves összevetésű növekedés a prognózis szerint a jövő év harmadik negyedében kezdődik, amikor az idei azonos időszakhoz képest 1,4 százalékkal nagyobb GDP-értéket valószínűsít a cég. Az elemzés 2010 negyedik negyedére 3,3 százalékos éves összehasonlítású magyarországi gazdasági növekedést vár.

A ház új forgatókönyve szerint a magyar gazdaság 2010 egészében összesen 0,2 százalékkal növekszik az idei évre várt 6,6 százalékos visszaesés után, és csak a szigorú költségvetési és pénzügypolitikai elegy akadályozza az ennél robusztusabb fellendülést.

A Bank of America-Merrill Lynch az elemzéshez fűzött táblázatos kimutatásban jelzi, hogy új prognózisa jóval kedvezőbb a citybeli konszenzusos átlagnál, amely 2010 egészére még 0,7 százalékos magyarországi GDP-mínuszt valószínűsít.

A BoA-ML londoni devizastratégái szerint a közép-kelet-európai jegybankok valószínűleg enyhébb alapállásúak lesznek a köbvetkező időszakban, mint ahogy azt a piacok árazzák, és Magyarországon - valamint Romániában - várhatóan akkor is folytatódik a központi kamatcsökkentés, ha az euróövezeti jegybank (EKB) szigorításba kezd.

A ház szakértőinek előrejelzésében az áll, hogy a továbbra is masszív - hozzávetőleg 8 százalékos - negatív kibocsátási rés, a változatlanul gyenge belső kereslet és a forint erősödése együtt 2010 végére valószínűleg a 1,5-2,0 százalékos sávba, vagyis az MNB 3 százalékos célja alá süllyeszti a teljes kosárra számolt éves inflációt.

A forintra a cég elemzői 235-264 közötti árfolyamsávot jósolnak a következő 12-15 hónapra, és azzal számolnak, hogy a jegybanki alapkamat 2010 végéig 5,50 százalékra csökken.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint - főleg a belső kereslet összeomlása nyomán - látványosan javul a külső mérleghelyzet. A cég a külkereskedelmi mérlegben "minden eddiginél nagyobb", 4-5 százalékos GDP-arányos többletet vár az idén. Ennek alapján a ház számításai szerint 3,5 százalék körüli folyómérleg-hiány valószínű 2009-ben.

A csökkenő deficit és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelkerete teljesen fedezett finanszírozási igényt jelent, áll az előrejelzésben.

Közép-Kelet-Európára más nagy londoni házak is mind kedvezőbb prognózisokat adnak ki, de a Cityben eddig elsősorban Lengyelország növekedési teljesítményét dicsérték.

A Lombard Street Research nevű londoni gazdaságelemző ház éppen e héten kiadott átfogó térségi helyzetértékelése szerint a lengyel gazdaság "a fénylő pont" nem csupán a közép-kelet-európai régióban, de egész Európában, és globálisan is azon néhány gazdaság közé tartozik, amelyeknek sikerült elkerülniük a recessziót.

A londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) ugyanakkor még romlásra is számít a működési területéhez tartozó, tágabb értelemben vett kelet-európai országcsoportban.

Az EBRD már legutóbbi, májusban kiadott átfogó előrejelzésében 5,2 százalékos visszaesésre rontotta a 30 tagállamra adott,  2009-re szóló összesített GDP-jóslatát a januári prognózisban szereplő 0,1 százalékos növekedés helyett. Thomas Mirow, a bank elnöke azonban ezen a héten, egy üzleti fórumon azt mondta: az EBRD október végén vagy november elején esedékes új előrejelzése borúlátóbb lesz az előző, májusi becslésnél is, annak ellenére, hogy néhány második negyedévi adat "már nem volt túl rossz".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!