Már korábban is írtam arról, hogy a különböző lakossági elégedettséggel, várakozásokkal kapcsolatos felmérések milyen kiváló indikátorai a gazdaság állapotának és ezzel párhuzamosan jól mutatják a tőkepiaci kilátásokat is. Az első ábrán (lásd alul) a "sima" US Michigan Sentiment Survey eredményei találhatóak, amely megmutatja, hogy milyennek látja a lakosság a saját helyzetét és mik a várakozásai. A szabály elég egyszerű: amikor a lakosság meg van ijedve, rossznak látja a kilátásokat, addigra már jellemzően egy fontos gazdasági mélypont környékén vagyunk, és érdemes részvényeket venni. Ha minden alkalommal részvényeket vettünk volna az elmúlt 50 évben, amikor a kilátásokat tükröző (expectations) index elérte az 55-60-as értéket, akkor gyakorlatilag az összes fontos tőzsdei mélypont közelében vásároltunk volna: 1974,1981,1991,2009,2012.
Az indexnek van egy olyan komponense is, amelyet "csak" kb. 15 éve vizsgálnak, ez már sokkal konkrétabban a lakossági részvénypiaci várakozásokra kérdez rá: megvizsgálják, hogy a lakosság hány százaléka vár részvényár emelkedést egy éves távon. Amikor sokan, akkor jellemzően már bevásároltak, és közel a tető, amikor kevesen, akkor közel a mélypont. Ez a második, fontosabb ábránk.
Hasonlóan a 2000-es évek tőzsdei áremelkedéséhez, itt is jó ideje viszonylag emelkedett a hangulat, és megvolt a "teszt" is, amikor egy időre be lehetett ijedni (akkor 2006 nyara környékén, most 2015 vége-2016 elején) ami után újból feléledt a vidámság. Olyannyira megnőtt a bizalom, hogy a felmérés kezdete óta SOHA nem volt ennyi optimista az amerikai lakosság körében a tőzsdére, mint most. Ez fontos hosszútávú indikátor. Pár hetes távon nem jelent semmit, de ugyanazt mutatja, amiről már korábban írtam: a tőzsdei meccs második félidejének vége felé járunk, és bár lehet, hogy a bíró elrendel még pár perc hosszabbítást, de nagyon úgy tűnik, hogy 2018-19-ben falba ütközhet a bika...
US Michigan Sentiment Survey összes ábra egyben:
https://data.sca.isr.umich.edu/charts.php